Zdravotní sestry ve fakultních nemocnicích najdou na příští výplatní pásce o zhruba tři tisíce korun vyšší mzdu. Podle náměstkyně ministryně zdravotnictví Markéty Hellerové se dočkají zvýšení platů o 15 procent. V těchto dnech jsou přeřazovány do vyšších platových tříd.

Pojišťovny mají pro všechny nemocnice, tedy i krajské a soukromé, připravenou 1,2 miliardy korun. Tato suma pokryje dvě třetiny nákladů a nemocnice třetinu doplní ze svých rozpočtů. Hellerová to řekla ČTK. Kraje však varovaly, že tyto peníze nemají. Podle Asociace českých a moravských nemocnic by byly potřeba tři miliardy, aby skutečně každá sestra mohla dostat slíbené navýšení.

Průměrný plat sestry ve fakultní nemocnici se vyhoupne na 30 tisíc korun. V červencové výplatě měly sestry o 3,5 procenta víc, v nejbližší době by už měly mít celé navýšení. "Nyní, někde už je to hotovo, někde v běhu, se individuálně posuzují činnosti sester a přesouvají se do vyšší platové třídy," uvedla náměstkyně. Pokud se platby zdrží, je to podle ní tím, že v zařízeních jsou tisíce sester - je třeba jim vystavit nové pracovní náplně a nové platové výměry.

Česku chybí tisíce zdravotních sester

V Česku pracuje celkem 90 tisíc sester, z nich 37 tisíc v nemocnicích. Navýšení platů má zastavit jejich odchody. Podle šetření České asociace sester chybí tuzemskému zdravotnictví až šest tisíc sester.

Průměrný plat sestry v nemocnici je 24 221 korun, ve fakultních nemocnicích, které se řídí státními platovými tabulkami byl před navýšením 27 tisíc korun, v akciových společnostech, kde tyto tabulky neplatí, 21 tisíc korun.

Nemocnice nedostanou stejné množství peněz

Hellerová potvrdila informace pojišťoven, že nepošlou všem zařízením stejný obnos prostředků. "Ministerstvo ani pojišťovny nikdy netvrdily, že půjde o plošné navýšení, tedy všem stejně," zdůraznila. Pojišťovny zohlední spektrum péče v zařízení, jakou úlohu tam sestry mají. Řada ambulancí specialistů sestru nemá. V nemocnicích zase jsou obory, kde je potřeba více sester, a jiné, kde převažují lékaři. Tomu bude odpovídat i přidělená částka.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková doporučila už dříve pojišťovnám, aby přidaly hlavně zařízením, které na zvýšení platů sester nemají prostředky. Více tedy dostanou zadlužené nemocnice a zařízení s vyrovnaným rozpočtem, naopak prosperující nemocnice mají dát na platy peníze ze zisku.

Fakultní nemocnice sestrám přidají, musejí

Oslovené fakultní nemocnice ČTK potvrdily, že sestrám peníze přidají. Řídí je ministerstvo, tak ani jinak nemohou. "Všechny přímo řízené organizace to dělají, nemáme žádný signál, že by to neudělaly," shrnula náměstkyně.

"Navýšili jsme platy sester o 2900 korun, přesto se nám zatím daří udržet ziskový chod nemocnice," řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marek Zeman. V nemocnici pracuje 1810 sester. "Za posledních šest měsíců jsme získali 70 sester. Podařilo se zastavit odchody a začít přijímat nové sestry," uvedl ředitel. Vracejí se sestry, které odešly mimo obor. Nemocnice nabízí práci na částečný úvazek těm, které se vracejí po mateřské dovolené.

Mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Petra Pekařová ČTK řekla, že v tuto chvíli jim chybí méně než pět procent plánovaného počtu sester, hlavně dětské sestry a sestry pro intenzivní péči. V nemocnici je zaměstnáno 2005 sester, v prvním pololetí nastoupilo 146 nových a ukončilo pracovní poměr 114, celkem tedy 32 přibylo.

VFN umožňuje sestrám zvýšit si kvalifikaci, absolvovat specializační vzdělávací programy, povoluje zejména matkám malých dětí úpravu pracovní doby, práci na zkrácený úvazek při rodičovské dovolené a mimopražským sestrám zajišťuje finančně výhodné ubytování.

Hlavní sestra Fakultní nemocnice Motol (FNM) Jana Nováková ČTK řekla, že všem sestrám podle nařízení vlády platy zvyšují. Nyní právě dokončují přeřazování sester do vyšších platových tříd na základě kvalifikace. Plánují otevření vlastní školky, aby se mohly vrátit sestry po mateřské dovolené. Zvláštní příplatky dávají sestrám na jednotkách intenzivní péče, protože tam bývá sester nedostatek.