Bylo to zřejmě oblíbené téma předsedy vlády německé spolkové země Durynsko Dietera Althause v předvolební kampani. Stále znovu se vracel k lednové tragické srážce se slovenskou lyžařkou a k líčení své lítosti nad její smrtí. V několika rozhovorech zmínil návštěvu lyžařčina hrobu a přátelské kontakty s její rodinou, deníku Bild se také svěřil, jak se po neštěstí znovu zamiloval do své ženy Kathariny.

Nyní bude muset politik Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kanceléřky Angely Merkelové o událostech z Nového roku pomlčet.

Podle listu Süddeutsche Zeitung se na tom dohodli Althausův právník se zástupcem vdovce Bernharda Christandla a jeho rodiny. Ta vnímala neustálé Althausovy zmínky o neštěstí jako porušení piety a bezohlednost. Obě strany podle listu uzavřely dohodu, že na veřejnosti už nezazní "žádné podrobnosti o nehodě nebo probíhajících jednáních o odškodnění rodiny".

Jedenapadesátiletý Althaus, jenž po tragédii proležel týdny v nemocnici, z čelního střetu vyvázl bez trvalých zdravotních následků a rozhodl se znovu postavit do čela kandidátky své strany v durynských zemských volbách, které se uskuteční 30. srpna. CDU nyní v Durynsku hrozí ztráta absolutní většiny. Althaus stojí v čele zemské vlády od roku 2003.

I politici levicové opozice na jaře popřáli Althausovi pevné zdraví a slíbili, že tragédii nebudou v předvolebním čase nikterak tematizovat. Šéf durynské organizace sociálnědemokratické strany (SPD) Christoph Matschie však v posledních týdnech pohrozil, že své mlčení k tématu prolomí, jestliže se Althaus nadále bude pokoušet z role viníka převtělit do role oběti. 

Althaus výtky soupeřů odmítl. "Na mých volebních mítincích nehraje neštěstí na lyžích a jeho následky žádnou roli," řekl minulý týden listu Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Na otázku, proč soukromou záležitost znovu obšírně vrací do bulvárního tisku, reagoval poukazem na vymoženosti svobody tisku.

"Ke svobodě tisku patří také to, že otázky nezůstávají bez odpovědi," poznamenal politik, který má zjevně zvlášť dobré vztahy s bulvárním Bildem.

Jemu se také svěřil, že s rakouským vdovcem po oběti tragédie má přátelský vztah a vyměňuje si s ním dopisy. Prostřednictvím svého právníka se však nyní Christandl od celé záležitosti distancoval v deníku Die Welt.

"O přátelském kontaktu mezi panem Christandlem a panem Althausem mi, až na dva písemné styky, není rovněž nic známo," uvedl Christandlův advokát. Úřad durynské zemské vlády zatím výtky nekomentoval.

Debata o vyrovnání pokračuje 

Althaus se s lyžařkou srazil v oblasti Riesneralm v rakouských Alpách na "modré" sjezdovce, kam se nedovoleně vřítil ze svahu pro náročné lyžaře. Život mu nejspíš zachránila lyžařská přilba, kterou Christandlová neměla.

Civilně-právní vyrovnání mezi německým politikem a rodinou oběti zůstává nadále nejasné. Nyní jde údajně o náklady na zaopatření ročního syna, kterého nyní vdovec vychovává sám ve Spojených státech. Podle Weltu Althaus dosud rodině zaplatil 40 000 eur (více než milion korun) jako odškodné. Rakouský soud jej na jaře odsoudil k pokutě 33 300 eur za zabití z nedbalosti.