Václav Klaus svými požadavky kolem Lisabonu a majetkových nároků sudetských Němců „pokropil spící téma dekretů živou vodou“. Myslí si to slovenský premiér Rober Fico. Ve svém videoblogu uvedl, že Klaus vyvolal situaci, která pro Slovensko není vůbec příjemná.

„Pokud pro sebe ČR vyjedná výjimku a politicky zvýší svou ochranu před jakýmkoliv zpochybňováním Benešových dekretů, Slovensko se stejnými dekrety a jejich oponenty nemůže zůstat pasivní,“ uvedl Fico s tím, že Slovensko by v případě schválení výjimky pro Česko bylo zranitelnější.

Dodal, že slovenský vláda má nyní jen dvě možnosti. „Buď budeme v Evropské radě vetovat český návrh, nebo budeme trvat na tom, aby se vztahoval i na Slovensko,“ uvedl premiér, který označil Benešovy dekrety za jsou trvalou součástí českého i slovenského právního řádu, která Československu pomohla vypořádat se s nepřáteli a fašistickými kolaboranty.

„Budeme se tedy v této komplikované situaci, kterou jsme sami nevyvolali, chovat tak, aby nebyla ohrožena definitivní ratifikace Lisabonské smlouvy, ale ani oprávněné zájmy Slovenska,“ zakončil Fico svůj internetový projev.

Svým vystoupení slovenský premiér potvrdil slova šéfa slovenské diplomacie Miroslava Lajčáka, který se v podobném smyslu vyjádřil již v nedělním televizním vystoupení.

 

Výjimkou z listiny základních práv EU, která je soudástí lisabonské smlouvy, podmínil svůj podpis lisabonské smlouvy český prezident Václav Klaus. Podle něj by listina mohla dekrety prolomit a otevřít cestu k majetkovým nárokům sudetských Němců. Většina českých politiků ale tento Klausův názor nesdílí.

Premiér Jan Fischer věří, že vláda najde takový text výjimky k lisabonské smlouvě, který uspokojí i Slovensko. Fischer zopakoval, že kvůli výjimce, o níž nyní jedná s Hradem a s partnery v EU, nebude třeba otevření ratifikace v EU.

"Bude záležet na formulaci textu. A když ta formulace bude taková, aby nemusel k tomuto kroku sahat, a já pořád věřím, že takovou formulaci najdeme, tak se to stane bezpředmětným," reagoval Fischer po dnešním jednání vlády na Ficova slova.

Mluvčí EK Johannes Laitenberger dnes v reakci na dotaz, zda se komise neobává, že český požadavek na EU může spustit lavinu dalších žádostí, pouze podotkl, že proces formulování případné žádosti o výjimku teprve v ČR běží. "Uvidíme, k jakým závěrům Česká republika dospěje," řekl s tím, že další konzultace pak musí proběhnout mezí Českem a Švédy předsedajícími EU.