Přední němečtí právníci upozornili na údajné nebezpečí protiústavního ovlivňování chodu veřejnoprávní televizní stanice ZDF politiky. Pětatřicet univerzitních profesorů vyjádřilo ve společném otevřeném dopise obavy, že správní rada veřejnoprávní televizní stanice ZDF by mohla jednat v rozporu s ústavními zásadami, pokud tento pátek podlehne tlaku hesenského premiéra Rolanda Kocha a neprodlouží pracovní smlouvu šéfredaktorovi jedné z největších německých televizí.

Hesenský ministerský předseda Roland Koch, který je místopředsedou správní rady ZDF, letos na jaře zpochybnil šéfredaktorovy profesní kvality a vyslovil se proti prodloužení jeho smlouvy. Koch, jenž je členem Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové, argumentoval tvrzením, že pod vedením šéfredaktora Nikolause Brendera zpravodajství a publicistice na ZDF klesá sledovanost.

"O tuto otázku ale ve skutečnosti nejde. Jde jen o to, kdo bude mít hlavní slovo a kdo moc u ZDF. Jde o zjevný pokus vypudit nezávislého novináře a posílit vliv stranické politiky," tvrdí profesoři práv z německých univerzit v otevřeném dopise zveřejněném v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Za šedesátiletého Brendera se postavilo také mnoho novinářů včetně zaměstnanců ZDF. Je pokládán za nezávislého žurnalistu a jak podotýká deník Hamburger Abendblatt, neoblíbený je u politiků napříč politickým spektrem. Brender, jemuž smlouva vyprší v březnu příštího roku, je ve funkci od roku 2000, kdy byl šéfredaktorem zvolen na pětileté období poprvé.

Naposledy kritizoval v televizi pořadu kancléřku Angelu Merkelovou za to, že odmítla se zúčastnit debaty s předsedy všech parlamentních stran na ZDF.

Správní rada ZDF je vedle televizní rady jedním z kontrolních orgánů televize a sleduje zejména její hospodaření. V čtrnáctičlenném grémiu zasedá mimo jiné pět zástupců spolkových zemí. Předsedou rady je nyní sociálnědemokratický (SPD) premiér spolkové země Porýní-Falc Kurt Beck, ale převahu má CDU.