Podle pověsti začal v roce 1266 český král Přemysl Otakar II. se svými vojsky obléhat město. Zvěda vyslaného za hradby však manželka tehdejšího starosty zahnala na útěk zrovna uvařenými horkými knedlíky. Vyzvědač tuto událost ohlásil svým vojevůdcům, kteří usoudili, že město, jehož obyvatelé mohou knedlíky i házet, nevyhladoví. Král tak s nepořízenou odtáhl.

Dnes má malebný Deggendorf, rozkládající se od břehů Dunaje až po víc než tisíc metrů vysoký hřeben Předního Bavorského lesa, přes třicet tisíc obyvatel a je častým cílem turistů nejen z Bavorska a z celého Německa. Cestu sem si nacházejí také Češi. Čeká je tady množství památek, připomínajících víc než tisíciletou tradici města, ale také slušné koncerty a sportovní zázemí.

Mnich průvodcem

Milovníky historie zaujme na Horním náměstí Stará radnice s gotickou věží z roku 1535 a s původním bytem věžního strážce, o dvě století mladší, třicet metrů dlouhý zachovalý kus městské hradby či farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze století 17.

Vydáte-li se z historického centra směrem k Dunaji, minete Vodní kapli. Pochází z druhé poloviny 15. století a byla zřejmě vystavěna jako kostnice v době, kdy kapacita hřbitova nestačila pojmout všechny nebožtíky. Po jeho rozšíření ztratila svůj význam, a tak se následně užívala ke skladování svěcené vody - odtud její název. Kolem Vodní kaple vede Křížová cesta s kamennými sochami ze 17. století.

Za zmínku stojí i benediktinský klášter sv. Michala v Mettenu, vzdálený asi šest kilometrů od Deggendorfu. Založen byl v první polovině 18. století, je v barokním slohu a pyšní se jednou z největších knihoven v Německu se 150 tisíci výtisků. V klášteře stále žijí benediktini, kteří vás za pět eur svým sídlem provedou.

Kdo by se bál, že se ve městě kvůli jazykové bariéře ztratí, může zamířit do Německo-české kontaktní kanceláře, kde mu poradí v češtině.

"Nabízíme toho návštěvníkům z Čech opravdu hodně," říká primátorka Deggendorfu Anna Ederová. "Jsme rádi, že už k nám jezdíte, stejně jako my k vám," dodává. Připomíná také, že první vlak s tisícovkou nadšených bavorských pasažérů, který v roce 1991 po čtyřiceti letech slavnostně projel nádražím v Železné Rudě (vede jím hranice s Německem), byl vypraven právě z Deggendorfu.

Prase jako přítěž

Poloha města, jehož nadmořská výška má rozpětí víc než 800 metrů, přeje mnoha sportům. V létě se můžete projet loďkou po Dunaji, celý rok pak zajít do aquaparku Elypso. Cyklisté míří na stovku kilometrů dlouhou stezku po rovině podél Dunaje nebo do hor. Teď v zimě přijde vhod areál Rusel s dobře připravenými běžeckými stopami i sjezdovkami, v létě s 18 jamkami golfového hřiště.

Zážitkem zejména pro děti je pak návštěva Ráje zvířat na nedalekém statku Gut Aiderbich. Pod heslem "Miluji všechna zvířata!" tu skupina nadšenců vybudovala rozlehlou farmu, na níž se starají o lidmi ohrožená zvířata: kachnami a slepicemi počínaje a koňmi nebo vzácnými bizony konče. Ti všichni kdysi utrpěli nějakou újmu od člověka, zde se jich ujali a poskytli nevšední péči.

A tak jsou zde třeba "vysloužilí" koně mnichovské jízdní policie, kteří by jinak skončili na jatkách, týraní či opuštění psi, ale třeba i vepříci, které zde coby nepohodlný svatební dar odložili novomanželé.

Farma má spolu se svou pobočkou u rakouského Salcburku na čtrnácti dvorech, dvorcích či stájích na tisíc tvorů, kteří se volně pohybují mezi návštěvníky a připomínají tak trochu Noemovu archu.

A deggendorfské knedlíky? Vaří se tu dodnes a jsou známé daleko za hranicemi města. Jedny z nejlahodnějších ochutnáte v hostinci Goldener Engel (Zlatý anděl) na hlavním náměstí.

"Vaříme je podle starých receptů z těch nejlepších domácích surovin. Je to sice pracnější a složitější, ale o to je lepší výsledek," říká šéfkuchař Helmut Kurz.

Mimochodem, je nadšeným obdivovatelem českého folkloru. Neváhal si proto pořídit pravé chodské dudy, na které se pro pobavení hostů naučil i dobře hrát. A tak k úžasu českých turistů rád zanotuje třeba "...žádnej neví, co sú Domažlice...".

Jak se tam dostat
Autem
Z Prahy je nejkratší cesta autem přes Plzeň, Klatovy a Železnou Rudu. Vzdálenost asi 235 km.

Kde se ubytovat
Hotel Donauhof
Příjemný hotel s restaurací blízko Dunaje, necelých 10 minut chůze od centra města, najdete na adrese Hafenstrasse 1 (tel. +49/991 389 990). www.hotel-donauhof.de

Kam na jídlo
Zum Weissbräu
Polévky za 2,60 eura, currywurst s hranolky za 5,90 a typické bavorské pivo ochutnáte v hostinci Zum Weissbräu (Bräugasse 8), založeném v roce 1892.
www.weissbraeu-deggendorf.de

Jak na to
Turistické informace
Do Deggendorfu a okolí lze zavítat celoročně. V létě láká velký počet slunečních dní díky poloze na jih přivrácené strany Bavorské Šumavy, v zimě zas nadmořská výška přes 1100 m umožňuje kvalitní lyžování. www.deggendorf.de