Bývalá sovětská republika Turkmenistán má druhé největší pole se zemním plynem na světě. Potvrdila to v úterý nezávislá britská společnost Gaffney, Cline & Associates (GCA), která obsah ložisek prověřuje. Podle auditorů zásoby naleziště jižní Ýolöten činí 21,2 bilionu metrů krychlových plynu.

Větší zásoby má jen pole South Pars ležící mezi Íránem a Katarem. Těžba na poli o rozloze 3000 kilometrů čtverečních, což je větší plocha než celé Lucembursko, by mohla začít do tří let.

Plyn by měl mířit do Evropy

Naleziště je velmi důležité pro vládu, která se chce stát předním dodavatele plynu do Evropy a Číny a dodávat hodlá i do Afghánistánu, Pákistánu či Indie. Evropská unie doufá, že plyn z Turkmenistánu by mohl naplnit plánovaný plynovod Nabucco. Ten má obejít Rusko a snížit závislost Evropy na ruském plynu.

Původní odhady počítaly, že pole má 14 bilionů metrů krychlových plynu, že by bylo zhruba sedm procent celosvětových prokázaných rezerv plynu. Auditor GCA Jim Gillet dodal, že rezervy by mohly být ještě vyšší.

 

Turkmenistán má 5,4 milionu obyvatel a vlastní čtvrté největší rezervy zemního plynu na světě. Vláda plánuje do roku 2030 více než ztrojnásobit těžbu plynu na 230 miliard metrů krychlových, z toho 180 miliard chce vyvážet.

Pozice zabírají asijské země

Hlavní podíl na těžbě má mít právě pole Ýolöten. Oficiální údaje o současné těžbě nejsou k dispozici, podle odhadů zdrojů z odvětví současná těžba země činí 40 až 44 miliard metrů krychlových ročně, v roce 2009 to bylo 75 miliard.

Kontrakt za 9,7 miliardy USD (176,5 miliardy Kč) na rozvoj pole získaly v prosinci 2009 čtyři společnosti - čínská státní a plynárenská firma CNPC, Petrofac Emirates a jihokorejské LG International a Hyundai Engineering, napsaly agentury AP a Reuters.