Letošní investice do podnikatelských nemovitostí v Česku s největší pravděpodobností vykážou meziroční propad. Příští rok se můžou vrátit k růstu, výhled přesto zůstává nejistý. Důvodem je krize eurozóny, zpomalení evropského hospodářského růstu a snižování zadluženosti v bankovním sektoru.

Kancelářský sektor je i nadále nejpopulárnějším cílem investičního kapitálu, do dnešního dne dosáhl podílu 67 % ze všech transakcí. Částečně se to dá vysvětlit kupní strategií mnoha investorů a větším množstvím příležitostí v tomto odvětví ve srovnání s jinými realitními segmenty.

„Celkové investice očekáváme okolo 750 mil. eur (asi 18 mld. korun), což je přibližně jedna třetina objemu investic dosažených v loňském roce," řekl ČTK výkonný ředitel tuzemské pobočky společnosti Colliers International Omar Sattar.

Vývoj tuzemského realitního trhu v roce 2013 ovlivní podle odborníků dění v rozbouřené eurozóně, přesto se objevuje opatrný optimismus. „Zdá se, že negativní vnímání problémů eurozóny je již v důvěře a chování investorů plně obsaženo. Bez dalších negativních zpráv čekáme mírné zlepšení investiční aktivity," uvedl realitní expert firmy Jones Lang LaSalle Dušan Šťastník.

Podle vedoucí výzkumu společnosti DTZ Lenky Šindelářové je nyní tuzemský trh ve fázi stabilizace. Přesto ale zvláště zahraniční investoři příliš nerozlišují mezi Českou republikou a Evropou jako celkem. „Možnost vystoupení některých zemí z eurozóny či jejich pokračující ekonomická destabilizace by mohla mít za následek zhoršení ochoty a schopnosti mezinárodních investorů investovat nejen v segmentu komerčních realit, ale v Evropě jako takové," dodala Šindelářová.

Investicím může paradoxně pomoci, že se málo staví. „Lze říct, že nízký objem nové výstavby v dnešní době pomáhá zájmu o investice, jelikož snižuje konkurenční tlak na nájemné," soudí Alexander Rafajlovič z investičního týmu společnosti Cushman & Wakefield.

„Doba, po kterou trvá uzavření transakce, vzrostla, protože investoři jsou striktnější při provádění due dilligence a zajišťování dluhového financování,“ řekl Chris Sheils, ředitel investičního oddělení v Colliers International ČR.

Vzhledem k tomu, že nad budoucností eurozóny stále panuje nejistota, mnoho investorů bude i nadále pokračovat v opatrném přístupu k investování do nemovitostí a bude se zaměřovat převážně na likvidní trhy, uvádí zpráva Colliers.

Připravovaná legislativa pro finanční sektor, např. Basel III, bude znamenat, že banky se budou snažit snížit zadluženost svého portfolia nemovitostních úvěrů. Takováto legislativa také pravděpodobně zvýší úrokovou marži účtovanou bankami za nové nemovitostní úvěry.

Očekává se, že výnosy z prvotřídních nemovitostí zůstanou v krátkodobém horizontu beze změny. Budovy nesplňující definici „prvotřídní“ budou obchodovány pouze v případě, že cena odrazí riziko kupujícího a kritérium návratnosti, které budou pro tyto nemovitosti vždy vyšší.

Související