Nenápadný ostrůvek u břehů Jamajky by se zanedlouho mohl stát jedním z nejvýznamnějších míst v námořní dopravě. Čínská společnost China Harbour Engineering má zájem na Velkém Kozím ostrově vybudovat obří strategický přístav pro nákladní lodi.

V novém průmyslovém parku, který na místě také vznikne, by měly probíhat operace spojené se skladováním, montáží a balením zboží v lehkém a výrobou v těžkém průmyslu a svoje místo by zde měly mít i informační technologie. 

Výstavba se očekává v několika etapách. Tou první bude rozvoj infrastruktury, který bude zahrnovat nové mosty, silnice, vodovodní potrubí se zásobníky vody, kanalizaci, elektroenergetické přenosové linky, zařízení na výrobu elektřiny a také další služby spojené s projektem přístavu. 

Následovat budou vytěžovací a rekultivační práce a vytvoření samotného přístavu s vhodným přístupovým kanálem k němu. Vzniknout by zde měla také uhelná elektrárna. 

China Harbour Engineering kvůli celé akci slibuje vznik zhruba 10 tisíc nových pracovních míst pro tamní obyvatele. Jamajka, které ostrov patří, proto se záměrem souhlasí.

Odkládá se stavba nikaragujského kanálu. Hrozí, že se zastaví i rozšíření toho Panamského - čtěte ZDE

Číňané chtějí postavit průplav v Nikaragui, americké Panamě navzdory - čtěte ZDE

Ostrov chce přitom prodat do rukou firmy, která patří pod společnost China Communications Construction, která figuruje na černé listině Světové banky. Na ní se dostanou firmy, které se dopustily podvodného nebo korupčního jednání ve spojitosti s projekty, které Světová banka financovala. 

Protesty kvůli leguánům

To je ostatně jedním z důvodů, proč se prodej Kozího ostrova nelíbí místním obyvatelům. Firmy nevěří, že jim Číňané dokážou zaručit slibovaná pracovní místa. Obávají se také, že pro jejich získání budou potřebovat kvalifikaci, kterou nemají. 

Dalším důvodem, proč proti chystanému obchodu protestují, je fakt, že Kozí ostrovy leží v těsné blízkosti oblasti Hellshire, která je jediným místem na světě kromě samotného ostrova, kde mohou žít jamajští leguáni. 

Ti jsou kriticky ohroženým druhem, který byl až do roku 1990 považován za vyhynulý. Poukazují také na to, že výstavba obří lodní základny by mohla mít negativní dopad na ekoturistiku, která jen v loňském roce generovala zisk kolem čtyř miliard dolarů.