Největší český developer průmyslových nemovitostí CTP se Praze dlouhá léta vyhýbal. V poslední době tu ale koupil dva skladové komplexy - u Kněževsi na silnici R7 a u Nupak na dálnici D1. Nyní přidává třetí. Od společností AFI Europe a ProDelta kupuje areál D8 European Park na sever od metropole.

Ten přitom nemusí být poslední. „Pokud se naskytne vhodná příležitost, budeme na pražském trhu i dále posilovat,“ uvedl obchodní ředitel CTP Jaroslav Kaizr.

Lokalita kolem Úžic na začátku dálnice D8 je oblíbeným cílem developerů průmyslových nemovitostí. Nedaleko se nachází distribuční centrum Teska a Prologis Park Úžice. Blíž k Praze pak je areál P3 Prague D8 nebo distribuční centrum Aholdu.

Nový logistický areál CTP má v provozu zatím pouze halu s plochou 20 tisíc metrů čtverečních. Součástí nemovitosti je ale i pozemek, na kterém můžou vzniknout na 70 tisících metrech čtverečních další dvě haly.

„V nejbližších týdnech se zaměříme zejména na pronájem volných ploch a v příštích měsících na rozvoj parku do jeho finální podoby,“ řekl Kaizr. Podle něj by se v areálu mohlo začít stavět už brzy. Developer se sem totiž snaží umístit jednoho ze svých klientů.

V parku by ale neměly vyrůst pouze klasické skladové haly. „Dlouhodobě se budeme snažit v této lokalitě implementovat koncept business parku s multifunkčním využitím. Park nabídne svým klientům kromě standardních řešení i možnost výstavby specializovaných logistických a výrobních provozů. Budeme se snažit přitáhnout i zájemce o zřízení obchodního zastoupení,“ plánuje Kaizr.

Nový poměr

O skladové areály v okolí Prahy projevují v poslední době investoři velký zájem. Americký developer Prologis například koupil od realitní společnosti Heitman Business Park Rudná. Ten se začal stavět v roce 1997 a byl jedním z prvních moderních logistických areálů v Česku. Další obchod letos Prologis zrealizoval u Jenče na rychlostní silnici R6. Tady koupil od Skanska Property 33hektarový pozemek, na němž v současnosti staví dvě budovy. Jedna z nich vzniká tzv. spekulativně, nemá tedy předem sjednané nájemce.

Nedaleký skladový areál u Dobrovíze zase koupila od developera Panattoni Europe americká investiční společnost Blackstone. O této lokalitě se psalo v souvislosti s výstavbou obrovského distribučního centra pro internetový obchod Amazon. Tento projekt si ale Panattoni ponechalo. „S výstavbou pro Amazon neměla tato transakce nic společného,“ uvedl tuzemský šéf developerské firmy Pavel Sovička.

Nejvýznamnější změnou na trhu skladových nemovitostí v okolí Prahy byl ale prodej největšího logistického komplexu v Česku - VGP Parku Horní Počernice na východním okraji města. Ten si spolu s dalšími 10 areály koupil developer P3 za téměř 15 miliard korun. Nákup celkem 58 budov a dalších volných pozemků nedávno schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Vedle této obří transakce letos P3 investovalo ještě do asi 22hektarového pozemku na dálnici D11 nedaleko Prahy. Tady plánuje časem postavit až sedm skladových budov.

Velké skladové transakce, převážně kolem Prahy, změnily tradiční rozložení investic do komerčních nemovitostí v Česku. Běžně se kupují nejvíc kancelářské budovy následované maloobchodními prostory. „Akvizice skladových a průmyslových nemovitostí si ale ve třetím čtvrtletí připsaly 84procentní podíl,“ konstatuje Lenka Šindelářová, vedoucí výzkumu v realitní poradenské společnosti DTZ.

Trhu průmyslových nemovitostí se letos v Česku obecně daří. Podle údajů sdružení Industrial Research Forum se za první tři čtvrtletí postavilo o 17 procent hal víc než loni a dokonce o 58 procent víc ve srovnání s rokem 2012. „Odhadujeme, že letošek se stane rokem s nejvyšší nabídkou nových industriálních prostor v pokrizovém období, tedy od roku 2009,“ uvedlo sdružení.