Podle Jiřího Lačňáka, který vede tým policejních pyrotechniků pracujících v areálu muničních skladů ve Vrběticích, je vysoce nepravděpodobné, že oba sklady vybuchly samy od sebe.

"Pokud je vše ve stavu, jak má být, tak samovolný výbuch nehrozí," řekl v úterý Lačňák. Policie události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

"Každý kus munice má svůj obalový materiál, dřevěné bedny, které mají výztuže, fixační body a tak dále," vysvětlil pyrotechnik.

První sklad s asi pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října. Při explozi zahynuli dva zaměstnanci ostravské společnosti Imex Group, která si sklad pronajímala. Pyrotechnici ukončili čištění areálu po tomto výbuchu posledního listopadu a mělo se začít s odvozem zbylé munice. Ve středu 3. prosince však vybuchl další sklad stejné firmy s téměř 13 tunami výbušnin, což vše vrátilo na začátek.

Pyrotechnici nyní čekají, až uplyne devět dnů bez výbuchu, poté se budou moci pustit do přípravy areálu na odvoz munice. Výbuch se z areálu neozval čtvrtou noc za sebou.

V sobotu pyrotechnici odstraňovali dělostřelecký granát ze střechy budovy číslo 11 b, podle Lačňáka to byla riskantní operace, která mohla skončit tragicky. Pyrotechnici se při zákroku nemohli nijak chránit. Ochranný oblek by je proti tomuto typu trhaviny neochránil, navíc by je omezoval v pohybu. Kvůli granátu museli být evakuováni obyvatelé okolních obcí.

Pokud se nestane něco neočekávaného, rozhodne odborné pyrotechnické konzilium o dalším postupu v pondělí 15. prosince. Podle policie by odvoz munice z areálu, kde je jí asi 7000 tun, mohl začít nejdříve koncem prosince.

Munice by měla být uložena v armádním areálu v Květné, kde může zůstat nejdéle do konce roku 2015. Místní starostové požadují po státu záruky bezpečnosti, zástupci ministerstva obrany a vnitra v úterý ubezpečili, že se budou požadavkům snažit vyhovět.