Ze všech obsazovaných stálých pracovních míst jich zaměstnavatelé vloni nabízeli nejvíce v oboru prodeje a obchodu (13,1 %), dále v segmentu IT (8,9 %), v administrativě (8,2 %), ve strojírenství (7,7 %) a ve výrobě a průmyslu (7,3 %). Sektor dopravy, logistiky a zásobování byl s necelými čtyřmi procenty na devátém místě.

Právě tento obor ale loni zaznamenal nejvýraznější nárůst počtu dostupných míst na portálu Jobs.cz. Oproti roku 2013 činil nárůst 20 procent. Místa vloni přibyla výrazně například také ve stavebnictví a realitách (meziročně o 14,7 %), dále v administrativě (o 14,4 %), v zákaznickém servisu (o 13,1 %), ve výrobě a průmyslu (o 12,9 %) a v elektrotechnice a energetice (o 11 %).

 

Drtivou většinu z obsazovaných stálých pracovních míst tvořily pozice s prací na plný úvazek (97,4 %). Možnost pracovat na částečný úvazek se sice zvýšila, ale stále zůstává zanedbatelná. Narostla však nabídka pro absolventy.

„I vloni na tom byli lépe absolventi oborů s technickým zaměřením, kteří měli na výběr více pozic odpovídajících jejich získanému vzdělání - a zároveň čelili menší konkurenci ostatních uchazečů. Vysokoškolští absolventi humanitních či ekonomicky zaměřených studií museli častěji vzít zavděk pozicemi, u nichž své vzdělání neuplatnili naplno,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která kariérní portál Jobs.cz provozuje.

Pozitivní vývoj na trhu práce hlásí i ostatní portály. „Rostoucí počet pracovních nabídek sledujeme od třetího kvartálu 2013. Od 1. ledna do 20. listopadu 2014 bylo zveřejněno meziročně o 18 procent více pracovních nabídek," uvedla Kateřina Jaroňová z portálu Profesia.cz.

Související