Americká technologická společnost Google začala na veřejných silnicích v Kalifornii testovat vlastní malé automobily s plně automatizovaným řízením. Připojí se tak k vozům japonské značky Lexus, které už na silnicích se stejným programovým vybavením pro samočinné řízení jezdí několik let.

Vlastní auta Googlu budou jezdit z bezpečnostních důvodů s řidičem, který v případě potíží do řízení zasáhne, sdělila ve čtvrtek firma.

Své vozy bude Google testovat v okolí města Mountain View v Silicon Valley, uvedla firma podle agentury Reuters. Dosud tato auta jezdila pouze na veřejně nepřístupných zkušebních tratích.

Nové vozidlo bude mít na rozdíl od původního plánu firmy představeného před rokem odstranitelný volant a plynový a brzdový pedál. Inženýři budou testovat celkem 25 prototypů, které používají stejný software jako upravená verze vozů Lexus.

Prototyp elektrického vozu postavil v Detroitu výrobce automobilových součástek Roush Industries. Podle Googlu je jeho auto pro dva cestující vůbec prvním samořízeným vozem na světě. Testovací vozy budou jezdit zatím maximálně 40 kilometrů v hodině a pouze v oblastech, které má firma důkladně zmapované.

Google dosud s vozy Lexus s programem pro automatické řízení ohlásil na veřejných silnicích 12 nehod. Žádné z těchto aut ale nehodu nezavinilo, většinou šlo o chybu řidičů ostatních vozů, sdělila firma.

Související