Příznivé ekonomické podmínky i nízké úrokové sazby způsobují, že poptávka na trhu s nemovitostmi roste a růst bude i nadále. Podle studie developerských společností zpracované analytickou firmou CEEC Research a poradenskou společností KPMG jsou aktuálně na vzestupu především průmyslové haly. O ty stojí hlavně zahraniční firmy.

"Česká republika dál těží ze své polohy a exportně zaměřeného průmyslu. V regionu jí dokáže výrazně konkurovat jen Polsko. Zájem investorů o Česko by mohly v budoucnu omezit nedostatek pracovní síly a časté změny a komplikovanost legislativního prostředí," vysvětluje Pavel Kliment, partner společnosti KPMG Česká republika, zodpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti.

Podle studie letos nabídka průmyslových nemovitostí stoupne v průměru o 4,1 procenta na území celého Česka. Stejný růst očekávají průmysloví developeři také v následujícím roce. Zájem ze strany kupců a nájemců poroste rychleji, příští rok až o pět procent. To bude mít vliv na ceny průmyslových nemovitostí. V roce 2016 developeři předpokládají růst v průměru o 3,3 procenta. V roce 2017 pak o 3,8 procenta.

Zatímco průmyslovým developerům se daří, hůře jsou na tom firmy, které se specializují na výstavbu nových kanceláří, a to především v Praze.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

"Po předchozích letech intenzivního přílivu nových kancelářských prostor čeká trh kancelářských nemovitostí v Praze podstatně hubenější rok. Sektoru to ale pomůže, rostoucí poptávka způsobí pokles nevytíženosti aktuálně dostupných budov a už v příštím roce by se mohly mírně zvýšit i ceny nájmů," říká ředitel CEEC Research Jiří Vacek s tím, že už příští rok se dá opět očekávat růst nabídky a zvýšený příliv nových kanceláří na trh.

Nabídka na trhu administrativních prostor letos podle odhadů společností klesne o více než pět procent. "Bude nejnižší za více než 15 let," doplňuje hlavní analytik PPF Real Estate Jan Skříček. Pokles však nastane i v mimopražských regionech, a to v průměru o jedno procento oproti předchozímu roku.

Poptávka po kancelářích bude letos spíše stagnovat. Více než čtvrtina developerů navíc v poslední době zaznamenala trend poklesu pronajatých metrů čtverečních kancelářských prostor, a to z důvodu přechodu některých firem na home office.

Vzhledem ke stagnujícímu zájmu letos většina developerů neplánuje zdražovat. S cenami nahoru chce jít zhruba 18 procent společností, které se specializují na výstavbu administrativních budov. V příštím roce již naopak plánuje zdražit téměř každý druhý developer.

Naopak zdražení se dá letos očekávat u rezidenčních projektů. A to především v Praze. Důvodem je stále ubývající množství bytů, které jsou developeři schopni dodat na trh. "S růstem cen letos počítají všichni rezidenční developeři a většina očekává zdražování i v příštím roce," vysvětluje Vacek.