Celostátní testování obyvatel pětimilionového Slovenska na koronavirus odhalilo za sobotu 25 850 nakažených. To odpovídá asi jednomu procentu z celkového počtu 2,58 milionu lidí, kteří vyšetření v první víkendový den absolvovali. Novinářům to v neděli řekl ministr obrany Jaroslav Naď. Akce, která je svého druhu v Evropě ojedinělá, se koná celý víkend, na rozdíl od sobotního rána se ale v neděli dopoledne u odběrových míst už nevytvářely dlouhé fronty a samospráva ani nehlásila výraznější problémy s organizací akce.

Zmíněná čísla podle ministra Nadě nezahrnují výsledky testování, které organizovaly pro své zaměstnance velké firmy, dále domovy seniorů či nemocnice. Údaj o zjištěných nakažených za sobotu v rámci celostátního testování odpovídá zhruba počtu infikovaných, který laboratorní vyšetření na koronavirus na Slovensku potvrdily dohromady za posledních deset dnů.

"Výsledek považuji za důkaz, že Slovenská republika jako společenství zodpovědných lidí funguje. Ozbrojené síly dokázaly zorganizovat největší akci od vzniku Slovenské republiky," řekl premiér Igor Matovič na společné tiskové tiskové s Naděm a dalšími ministry. Podle premiéra se uskuteční i původně plánované druhé kolo celostátního testování obyvatel, podrobnosti k tomu ale neuvedl.

Vláda podle Matoviče nevyhoví výzvě prezidentky Zuzany Čaputové, aby výjimka ze zákazu vycházení nebyla podmíněna negativním výsledkem testu na koronavirus. Čaputová k tomu vybídla v pátek v době, kdy úřady hlásily nedostatek personálu k plošnému otestování obyvatel. Hrozilo tak, že se na všechny zájemce nedostane. "Návrh paní prezidentky nebyl na místě. Popřeli bychom jakýkoli smysl tohoto projektu," řekl Matovič.

Z regionálního srovnání vyplývá, že podíl pozitivně testovaných za sobotu byl nejvyšší (do 1,84 procenta) na severním, východním a částečně západním Slovensku. Naopak v Bratislavě testy potvrdily infekci jen u 0,31 procenta vyšetřených.

Ve zmíněným počtu otestovaných nejsou podle Nadě započteni lidé, kteří už od čtvrtka mohli absolvovat test například ve velkých firmách, v nemocnicích či v domovech seniorů. Těmto institucím úřady poskytly 600 tisíc testovacích sad.

Matovič opět vybídl obyvatele, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, aby spolu s členy své domácnosti nastoupili do karantény. Ti s negativním výsledkem testu by podle premiéra měli i nadále dodržovat pravidla bezpečného chování během pandemie. Používané antigenní testy podle něj při plošném testování potvrdí koronavirus jen asi u třetiny nakažených.

Policie upozornila na případy, že pozitivně testovaní nenastoupili do izolace, jak to vyplývá z pokynů, ale šli se nechat otestovat na jiné odběrové místo. Policie je vyšetřuje kvůli podezření z šíření nakažlivé nemoci.

Zatímco v sobotu dopoledne odběrová místa zejména ve větších městech čelila náporu lidí nebo tam kvůli nedostatku personálu či vybavení začalo testování později, se situace i na největším slovenském sídlišti Petržalka na pravém břehu Dunaje v Bratislavě otočila. "Téměř všude bez čekání. V sobotu si naši koordinátoři psali, co kde chybí. Hláškou dnešního rána je, kdo dodá lidi na otestování," napsal na sociální síti starosta Petržalky Ján Hrčka.

Úvodní fáze otestování obyvatel na koronavirus se na Slovensku konala minulý týden ve čtyřech okresech nejvíce zasažených epidemií. Pozitivní výsledek tam testy ukázaly skoro u čtyř procent zúčastněných.

Slovensko při plošném testování používá antigenní testy, které umožňují poměrně rychle zjistit výsledek. Na rozdíl od laboratorních PCR testů ale nedokážou odhalit všechny nakažené. Slovenská laboratoř v sobotu dokončila rekordních téměř 22 tisíc PCR testů a potvrdila 2282 nakažených.

Při testování Slováků pomáhá ministr, autobusy i sociální sítě

Odběrová místa na řece, v autobusech, na jevišti divadla či ve velkých stanech. Slováci se v rámci víkendového celostátního testování obyvatel na koronavirus mohou nechat vyšetřit i na netradičních místech. S prováděním testů pomáhá také ministr zdravotnictví. Z webů a sociálních sítí se zase lidé dozvědí přibližnou dobu čekaní na test. Neosvědčilo se zřízení takzvaných drive-in stanovišť pro řidiče, protože to vedlo k vytváření dopravních zácp.

Například samospráva v Bratislavě vyhradila pro testovací týmy také autobusy. Na jiných místech byly zase postaveny velké stany. Odběrová místa venku mají podle odborníků zamezit nakažení lidí, kteří čekají na test.

V jihoslovenském Komárnu zase bylo testovací místo zřízeno i na plovoucí cílové věži pro kajakáře a kanoisty na řece Váh. V Košicích, druhém největším městě na Slovensku, se lidé mohli dát otestovat také v budově tamního státního divadla.

V bratislavské čtvrti Rača s testováním pomáhal slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí, který je sám lékařem. Přicházející lidé ho ani nemuseli poznat, protože politik měl na sobě ochranný oděv, respirátor a ochranný štít. Krajčí se zapojil do odběrů vzorků již minulý týden, kdy se úvodní fáze testování konala v epidemií tehdy nejpostiženějších čtyřech okresech na severu a východě země.

Dvoudenní celostátní testování obyvatel starších deseti let organizuje v pětimilionové zemi pod Tatrami armáda. Vláda si od této největší logistické akce v novodobých dějinách Slovenska, která skončí v neděli večer, slibuje odhalení ohnisek nákazy. Přípravu akce zkomplikoval zejména nedostatek zdravotníků, kteří dělají výtěry z nosu. To se projevilo také tím, že při zahájení testování se armádě nepodařilo otevřít všechna plánovaná místa. Situace se sice dopoledne zlepšila, nápor zájemců o otestování ale způsobil vytváření front, ve kterých lidé čekali i několik hodin.

Některé města či obce začaly prostřednictvím webových stránek nebo na sociálních sítích informovat o přibližné době čekání na test. Podobné informace byly zveřejněny také na zvláštním webu, a to na základě informací od veřejnosti.

Patrně největší problémy vyvolalo zřízení drive-in stanovišť pro řidiče, kteří na test mohli čekat v autě. Vyhnuli se tak stání ve frontě v jiných lokalitách. U odběrových míst pro řidiče se již ráno ale vytvářely kolony. Kvůli tomu se například jedna z městských částí Bratislavy rozhodla tři drive-in místa uzavřít a testovat v nich jen lidi, kteří přijdou pěšky.