Raiffeisenbank za tři čtvrtletí klesl čistý zisk meziročně o 53,2 procenta na 1,7 miliardy korun. Aktiva banky vzrostla o 13 procent na 423 miliard korun. Banka o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě. Propad zisku zaznamenaly kvůli pandemické krizi i ostatní velké banky.

"Prvních devět měsíců letošního roku se neslo ve znamení řešení nestandardních situací a reakcí na pandemii koronaviru, která velmi ovlivnila jak pracovní, tak osobní život nás všech. Přes všechna úskalí se nám podařilo nejen spustit plánované služby, ale také uzavřít řadu důležitých obchodních transakcí," komentoval situaci generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Provozní výnosy Raiffeisenbank klesly o 12,3 procenta na 7,72 miliardy korun. Čisté úrokové výnosy se snížily o 13,8 procenta na 5,6 miliardy korun. Tento pokles je způsoben zejména snížením tržních úrokových sazeb z důvodu uvolňování měnové politiky v souvislosti s epidemií koronaviru. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 4,9 procenta na 2,2 miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů klientům banky se meziročně zvýšil o 2,6 procenta na 255 miliard korun. K růstu přitom došlo v oblasti financování firem i domácností (u domácností zejména hypotečních úvěrů). Objem přijatých vkladů od klientů meziročně stoupl o 17,8 procenta na 324 miliard korun.

Provozní náklady Raiffesenbank 4,7 miliardy korun se v meziročním srovnání snížily o 1,4 procenta. Tento pokles je primárně způsoben snížením výdajů na marketing a na zaměstnance.

Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek dosahují 844 milionů korun. V meziročním srovnání se zvýšily o 1,2 miliardy korun kvůli očekávaným úvěrových ztrátám v důsledku očekávaného zhoršení makroekonomického prostředí v souvislosti s epidemií koronaviru.

Raiffeisenbank poskytuje v Česku bankovní služby od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International.

ČSOB klesl letos čistý zisk o 57 procent na 6,3 miliardy korun

Čistý zisk skupiny ČSOB za tři čtvrtletí letošního roku klesl o 57 procent na 6,3 miliardy korun. Objem úvěrů, vkladů i aktiv pod správou banky se meziročně zvýšil. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to sdělila ve čtvrtek.

"Procházíme jedním z nejsložitějších období v historii. Schválili jsme téměř 65 tisíc odkladů splátek, a i po skončení plošného moratoria jsme stále připraveni klientům pomáhat," komentoval výsledky generální ředitel ČSOB John Hollows.

"Pozitivní je, že lidé i v tomto čase v mnohem větší míře spoří a přibývá i těch, co pravidelně investují. Charakteristický je také daleko větší příklon zákazníků k digitálním a on-line službám," dodal.

Objem úvěrů za tři čtvrtletí vzrostl meziročně o tři procenta na 796 miliard korun. Objem úvěrů na bydlení stoupl o 4,9 procenta na 452,9 miliardy korn. Vklady se zvýšily o deset procent na 1,078 bilionu korun. Aktiva pod správou se zvedla o pět procent na 246 miliard korun.

Provozní výnosy dosáhly 27,1 miliardy korun, meziročně tak byly nižší o 14 procent, respektive o devět procent na srovnatelném základě. Provozní náklady činily 14,3 miliardy korun, což bylo meziroční zvýšení o dvě procenta, ale meziroční snížení o tři procenta na srovnatelném základě.

Kvalita úvěrového portfolia zůstává podle banky vysoká, vyšší náklady na riziko odrážejí předpokládané dopady zhoršeného ekonomického vývoje. Opravné položky k úvěrům vzrostly na 5,1 miliardy korun v souvislosti s očekáváním ekonomických dopadů pandemie. Podíl úvěrů v selhání z celého úvěrového portfolia byl na konci třetího čtvrtletí 2,12 procenta.

Výsledky za první tři čtvrtletí zveřejnily i všechny konkurenční velké banky. České spořitelně klesl čistý zisk meziročně o 38,9 procenta na 7,9 miliardy korun, Monetě Money Bank o 38 procent na 1,9 miliardy korun a Komerční bance o 45 procent na 6,1 miliardy korun.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. ČSOB patří do mezinárodní bankovní a pojišťovací skupiny KBC, která aktivně působí v Belgii a zemích střední a východní Evropy.