O průmyslovou zónu v devítitisícových Hořicích na Jičínsku má zájem společnost Filipa z blízkých Lázní Bělohrad, která se zabývá logistikou a montážemi hlavně pro automobilový průmysl. Na poli o rozloze 3,4 hektaru v sousedství textilky Mileta Hořice by chtěla postupně investovat 200 až 300 milionů korun do stavby areálu, v němž by mohlo vzniknout až 200 pracovních míst. Vyplývá to ze záměru, který firma tento týden představila hořickým zastupitelům.

Průmyslovou zónu u hlavní silnice z Hradce Králové na Jičín a Liberec se město pokouší prodat přes 16 let. V červenci radnice zveřejnila záměr prodeje celé zóny. Nabídku podala jen Filipa. Nabídla minimální cenu požadovanou městem podle znaleckého posudku, tedy 228 korun za metr čtvereční bez DPH. Celkem by město mohlo získat 7,8 milionu korun bez DPH.

Zastupitelé vzali firmou předloženou nabídku a její investiční záměr na vědomí. "Prodej by mohlo projednat mimořádné zastupitelstvo v lednu," řekl starosta Aleš Svoboda (Šance pro rozvoj). Uvedl, že jde o poslední takový pozemek pro investory, který může město nabídnout.

Filipa vznikla v roce 1998. Zabývá se výrobou, montážemi a logistikou pro sektor automotiv, pro firmy Škoda Auto, Magna, Faurecia, dále pro stavebnictví či elektrotechniku. Zaměstnává asi 950 lidí, z nichž 550 jsou lidé se zdravotním postižením. V ČR má 15 provozoven, kromě Lázní Bělohrad třeba v Mladé Boleslavi, Kosmonosech, Kvasinách, Holešově, Poděbradech. V posledním účetním roce 2019/2020 dosáhla obratu 711 milionů korun.

"Záměrem je vybudovat v Hořicích v několika etapách výrobně-logistický areál, který by nabídl pracovní pozice primárně lidem ze zdravotním postižením," řekl jednatel a majitel firmy Filipa Leoš Vrbata. Handicapovaní by pracovali v chráněné dílně. V první etapě Filipa počítá se stavbou haly o ploše asi 3500 metrů čtverečních a
vytvořením asi 40 pracovních míst.

V areálu by mohl podle Vrbaty vyrůst i podnikatelský inkubátor, myčka aut či STK, ale objekty pro výrobu a montáže by před nimi měly přednost. Firma uvedla, že naplnění dalších etap záleží také na tom, jak se bude vyvíjet krize způsobená pandemií koronaviru. Důležitou podmínkou zahájení výstavby je to, že město přijetím nového územního plánu přemění dosud zemědělské pozemky v zóně na průmyslovou výstavbu.

Řízení na prodej zóny město řešilo už loni na podzim, když prodej parcel schválilo strojírenské firmě ORT Nový Bydžov, a to za 110 korun za metr čtvereční bez DPH. Firma ORT ale od téměř dohodnuté koupě odstoupila a pro rozšíření výroby si v Hořicích koupila areál bývalých strojíren Karosa.

Loňský prodej zóny kritizovali opoziční zastupitelé z ODS, kterým se především nelíbila cena 110 korun za metr čtvereční. Žádali opakování řízení s minimální cenou 200 korun. "Jsme rádi, že se nyní našel zájemce, který akceptoval cenu danou znaleckým posudkem. Proti situaci před rokem může město získat čtyři miliony korun navíc," řekl zastupitel Martin Křovina (ODS).

Související