Svaz obětí komunismu ve východním Německu dnes kritizoval rozhodnutí spolkové země Braniborsko přidělit milionovou dotaci budované továrně amerického výrobce automobilů Tesla z fondu, který spravuje majetek vládnoucí strany a dalších masových organizací v bývalé NDR.

Částku 8,1 milionu eur (206 milionů korun) vyčlenilo Braniborsko na stavbu infrastruktury pro továrnu Giga-Factory Tesla, která vzniká nedaleko Berlína. Uvedený fond využívá východoněmecká spolková země nejčastěji na opravu kulturních památek.

Šéf svazu obětí komunistického režimu UGOK Dieter Dombrowski pro regionální list Märkische Allgemeine uvedl, že subvence je „milionovým dárkem zemské vlády z ilegálních prostředků SED třetímu nejbohatšímu muži světa“. Sjednocená socialistická strana Německa (SED) byla do roku 1990 vládnoucí komunistickou stranou v NDR.

„Stavba továrny Tesly je výhrou pro region i technologický pokrok v Německu,“ řekl Dombrowski, který se ovšem zároveň podivil, proč musí Braniborsko podpořit projekt zrovna z fondu, který spravuje majetek SED a dalších organizací. Vpředvečer pátečního 60. výročí stavby berlínské zdi jde podle něj o „špatný signál pro oběti diktatury SED“.

Kromě svazu obětí přitom kritizuje dotaci Tesle také strana Levice, která vznikla sloučením dvou stran, z nichž jedna byla právní následnicí SED. „Není správné, aby multimiliardář Musk přenášel rizika a postranní dopady svého projektu na bedra veřejnosti, zatímco veškeré zisky si nechá pro sebe,“ citovala agentura AP Katharinu Slaninaovou, spolupředsedkyni braniborské odnože Levice.

Šéf Tesly Elon Musk se ve středu v továrně sešel s představiteli Braniborska. V pátek má na místo zavítat v rámci předvolební kampaně kandidát konzervativní unie CDU/CSU na kancléře Armin Laschet.

Továrna v hodnotě 5,8 miliardy eur (147 miliard korun) by měla vyrábět 500 000 aut ročně. Zahájení provozu se očekává ke konci letošního roku. Americký výrobce plánuje postavit také výrobnu baterií.