Solární elektrárna Gebrüder Weiss v rakouském Kalsdorfu u Štýrského Hradce dodává od počátku srpna elektrickou energii pro logistické centrum. Ročně je schopna vyrobit přes 460 megawatthodin elektřiny. Je to další krok na cestě ke klimaticky neutrálním logistickým zařízením skupiny Gebrüder Weiss.

Tato kapacita vystačí na pokrytí přibližně poloviny energetické potřeby logistického centra v Grazu o rozloze 27 tisíc metrů čtverečních. Střešní plochy překládkových a logistických hal jsou ideálním prostorem pro instalaci zařízení na výrobu solární energie. Gebrüder Weiss proto takové energeticky úsporné a tím i ke klimatu šetrné koncepty zahrnuje do plánování všech svých nových nebo rozšiřovaných logistických terminálů. 

„Tento přístup platí i pro aktuální projekty rozšiřování našich poboček v Jenči u Prahy a v Syrovicích poblíž Brna. Po jejich dokončení budou střechy budov připraveny na budoucí instalaci fotovoltaických článků,“ uvádí Jan Kodada, ředitel obchodu a marketingu Gebrüder Weiss ČR.

Gebrüder Weiss využívá solární energii pro napájení osvětlení, klimatizace a nabíjení elektrických podlahových dopravníků nejen ve Štýrském Hradci, ale i v dalších pěti lokacích a dokáže tak pokrýt přibližně deset procent současných energetických potřeb všech svých poboček na území Německa, Rakouska a Švýcarska. Do konce roku 2021 plánuje firma vybavit solárními zařízeními další čtyři pobočky. Po instalaci budou všechny její provozovny vyrábět celkem 8,5 gigawatthodin elektřiny a ušetří přibližně 1050 tun oxidu uhličitého ročně. Většinu elektřiny vyrobené pomocí fotovoltaiky využívá Gebrüder Weiss přímo v místě, kde je vyrobena.

Související

Nulové emise do roku 2030

Postupný přechod na obnovitelné zdroje energie je pro Gebrüder Weiss jedním z hlavních prvků strategie vlastní udržitelnosti. Cílem společnosti je do roku 2030 provozovat všechny svoje logistické budovy výhradně s využitím elektřiny z obnovitelných zdrojů. Společnost také od roku 2011 pomáhá zlepšovat ekologické parametry celoevropské skladby zdrojů elektrické energie díky své větrné farmě na severu Německa. Součástí strategie udržitelnosti je i využití různých druhů nízkoemisních nákladních vozů poháněných zemním plynem LNG či CNG, elektřinou nebo vodíkem.

Fotovoltaika pobočky Gebrüder Weiss Kalsdorfu u Štýrského Hradce, Rakousko 

 • Plocha fotovoltaického zařízení (FVE): 2 600 m2 
 • Počet solárních modulů: 1500
 • Maximální výkon soustavy: 500 kilowattů ve špičce 
 • Elektřina získaná z fotovoltaických zařízení/rok: 460 megawatthodin 
 • Úspora emisí CO2/rok na pobočce: 36,8 tuny 

 

Fotovoltaika skupiny Gebrüder Weiss Corporate Group: 

 • Celkový počet míst s fotovoltaickými instalacemi: 9 (na konci roku 2021: 13) 
 • Celková plocha všech fotovoltaických instalací: 46,000 m2
  pro vlastní potřebu: 24 tisíc m2
  pro použití třetích stran: 22 tisíc m2 (pronajaté střešní plochy)
 • Elektřina získaná ze všech fotovoltaických zařízení/rok: 8400 megawatthodin 
 • Úspora emisí CO2/rok ve všech lokalitách: 1050 tun

 

 

 

Související