Mezinárodní poskytovatel logistických služeb Katoen Natie zaměstnává více než 10 tisíc lidí a působí po celém světě. Každý den se v jednom z jejích největších terminálů v antverpském přístavu nakládá a vykládá více než 400 kamionů. Sklady Katoen Natie tady pokrývají plochu více než 160 tisíc čtverečních metrů a jejich součástí je téměř tisíckovka sil pro skladování a překládku zboží. K zajištění hladkého průběhu všech procesů rozvinula společnost Katoen Natie svůj stávající systém správy skladů (WMS) a začala využívat zařízení Toughbook M1 od společnosti Panasonic, známý outdoorový tablet.  

„Vzhledem k pokroku v oblasti technologií v posledních letech jsme cítili, že existuje prostor pro další optimalizaci našich procesů a zároveň zvyšování produktivity,“ vysvětluje Jimmy D’Hooge, projektový manažer Katoen Natie. „A navíc hardware, který jsme používali, již nesplňoval platné normy. Náš původní WMS systém většinou fungoval na základě instrukcí psaných na papíře. S novým systémem je proces vkládání dat mnohem snadnější. Tím, že se vyvarujeme duplicitních záznamů, jsme snížili toleranci chyb. Díky uživatelskému rozhraní a dotykovému displeji je systém velmi intuitivní, takže lze snadno školit nové uživatele.“

Nakládka a vykládka během dvou hodin

V antverpském terminálu se každý den nakládá a vykládá více než 400 kamionů, efektivita je na prvním místě. „Doba, po kterou zůstává kamion na stanovišti, představuje velmi důležitý parametr,“ vysvětluje Kurt Van Roeyen, provozní manažer ve společnosti Katoen Natie.

Katoen Natie začala využívat zařízení Toughbook M1 od společnosti Panasonic, známý outdoorový tablet.
Katoen Natie začala využívat zařízení Toughbook M1 od společnosti Panasonic, známý outdoorový tablet.
Foto: Katoen Natie

Analytici Katoen Natie tedy vyvinuli proces, v rámci kterého je každý kamion přímo zaznamenáván do WMS. Řidič kamionu obdrží informaci o tom, kde má zaparkovat, a operátor vysokozdvižného vozíku obdrží elektronickou objednávku nakládky nebo vykládky kamionu. Při uzavření dokončené objednávky se na tabletu zobrazí další objednávka. Potom se vozík přesune na další stanoviště, kde čeká další kamion. „Operátor zadá poznávací značku kamionu. WMS potvrdí, že se jedná o správný kamion, a určí, kde má být zboží ve skladu vyloženo. Po dokončení operátor vysokozdvižného vozíku naskenuje místo, kam zboží přesunul, a uzavře objednávku. Všechna data se automaticky předávají do WMS. Od té doby, kdy jsme začali používat nový systém, jsme schopni podstatně zkrátit průměrnou dobu, po kterou kamion zůstává na stanovišti. Díky tomuto systému se hodně snížila také chybovost,“ popisuje Kurt Van Roeyen.

Robustní hardware pro robustní aplikaci

Po důkladném průzkumu trhu s hardwarem se společnost Katoen Natie rozhodla pro 7" tablet Panasonic Toughbook M1. „Toto zařízení je lehké, disponuje vynikajícím skenerem a jeho baterie bez problému vydrží nabitá po celý pracovní den. Viditelnost displeje je opravdu dobrá za všech podmínek, což je důležité pro operátory vysokozdvižných vozíků, kteří musejí neustále přejíždět zevnitř ven, přičemž se mění intenzita světla dopadajícího na displej. Tablety nejsou propojené s konkrétním vysokozdvižným vozíkem nebo operátorem. Pokud dojde náhle k poškození vysokozdvižného vozíku, vezme si operátor jednoduše tablet s sebou do dalšího vysokozdvižného vozíku a může pokračovat ve zpracování objednávky.“

Společnost Katoen Natie využívá i dokovací stanice speciálně navržené pro zařízení Tougbook M1, což zaručuje, že je vybavení bezpečně integrované ve vozidlech. „Než jsme měli stávající řešení, pracovali jsme s držákem, který byl příliš lehký, a zařízení bylo příliš těžké. Kvůli tomu bylo nezbytné provádění oprav každý týden, což nevyhnutelně vedlo ke ztrátě produktivity. Se stávající konfigurací jsme se s tímto problémem zatím nesetkali,“ chválí si řešení Van Roeyen.

Lepší konektivita

Když si společnost Katoen Natie vybírala tablety Panasonic Toughbook M1, byla pro ně klíčovým požadavkem konektivita. „Máme plné pokrytí wi-fi ve všech venkovních prostorách mezi sklady, což je místo, kde vysokozdvižné vozíky uzavírají své dokončené objednávky a přijímají nové. Nové objednávky se stáhnou do tabletu, takže operátoři nemusí být připojení k síti, aby mohli objednávku zpracovat,“ vysvětluje Van Roeyen. „To znamená, že mohou pokračovat v práci, i když jsou off-line. Při náhlém výpadku sítě tak není přímo ovlivněn provoz. Jakmile se tablet znovu připojí k wi-fi signálu, vše se znovu sesynchronizuje,“ dodává D’Hooge.