Realitní kolos China Evergrande splatil v pátek podle zahraničních médií úroky dluhopisů ve výši 83,5 milionu dolarů (1,8 miliardy korun), tedy den před vypršením lhůty. Ta byla původně stanovena 23. září, termín byl ale prodloužen o 30 dní. Sama společnost splacení zatím nepotvrdila, ovšem podle portfolio manažera investiční společnosti Cyrrus Tomáše Pfeilera lze informaci věřit.

„Myslím, že zrovna Financial Times a další média jsou důvěryhodné zdroje. Důležité je si teď uvědomit, že tím Evergrande získala jenom pár dní času. Problém bude sehnat peníze k tomu, aby zaplatila samotné dluhopisy,“ řekl Pfeiler HN. Další termín pro druhou splátku zahraničních dluhopisů v hodnotě 47,5 milionu dolarů se blíží – bude už příští týden.

Ačkoliv Evergrande nemá zdaleka vyhráno, akcie zadlužené čínské realitní společnosti od oznámení, že úroky splatí včas, rostly. To ale nemusí nic znamenat. „S akciemi Evergrande se obchoduje znovu od čtvrtka. Pokud se v Číně oznámí fúze nebo akvizice, obchodovatelnost akcií na tamní burze se pozastaví. Totéž se v posledních dvou týdnech stalo i s China Evergrande. Dlouhodobí pozorovatelé tvrdí, že účelem bylo pozdržet výkyvy, které akcie této společnosti měly,“ říká Pfeiler.

Ekonomovo tvrzení dokládají i data z posledních dnů. Například ve čtvrtek oslabily akcie Evergrande až o 14 procent, přičemž jejich výsledný propad se pohyboval kolem 12 procent. V pátek naopak akcie otevřely na burze v Hongkongu se ziskem šesti procent, přechodně přidaly i 7,8 procenta a krátce po 7:30 středoevropského času mají k dobru tři procenta.

Celkové závazky společnosti China Evergrande přesahují 300 miliard dolarů (zhruba 6,6 bilionu korun). Pokud dojde k jejímu krachu, což by se například stalo, kdyby do soboty úroky dluhopisů nezaplatila, ovlivní to i další sektory čínské ekonomiky. Podle Pfeilera se ale čínská vláda postará, aby k úplnému krachu nedošlo. „Předpokládám, že stát převezme na provinčních úrovních části společnosti a nedostavěné byty, za něž Evergrande dluží věřitelům, dostaví. Klid v zemi je pro čínskou vládu prioritou,“ vysvětluje Pfeiler.

Snahu o uklidnění situace lze pozorovat v Číně na vícero frontách. Jak dříve potvrdila pro HN analytička mezinárodních vztahů se zaměřením na Čínu Ivana Karásková, tamní prezident Si Ťin-pching potřebuje před volbami, které ho čekají příští rok, stabilizovat situaci. Zatímco po celé zemi dochází k výpadkům elektřiny a podle Karáskové lidé masově protestují proti znečištění řek, dostává se Peking kromě energetiky do dalších kleští.

Problémy na realitním trhu, které se netýkají pouze Evergrande, si přitom do jisté míry vláda způsobila sama. „Čína musí svůj ekonomický model restrukturalizovat. Loni totiž vydala takzvané three red lines, kde nastavila tři úrovně maximálního zadlužení. Pokud je nějaká společnost překročí, bude odstřižená například od půjček od čínské centrální banky. Evergrande překročil všechny – a tak nemohl dluh refinancovat,“ doplnil Pfeiler.

V problémech není jenom China Evergrande, ale i další developerské společnosti, z nichž řada alespoň jednu ze smrtelných linií překročila. Navzdory tomu pořád panuje důvěra v to, že čínský realitní trh pravděpodobně s pomocí vlády riskantní zatáčku vybere. Zpráva o splátce China Evergrande pomohla i ostatním developerským společnostem v regionu. Čínský index CSI300 Real Estate vyskočil až o 6,5 procenta, index sledující širší sektor nemovitostí vykazoval svůj největší zisk za téměř dva měsíce. Ani na čínských vládních dluhopisech se otřesy Evergrande neprojevují.

S přispěním ČTK