Na obou stranách Atlantiku se do plných obrátek dostává tradičně očekávaná výsledková sezona. Tentokrát ještě zajímavější, neboť investoři netrpělivě očekávají, jak se do výsledků firem projeví nová rizika, která se objevila v minulých měsících – prudký růst cen materiálů a komodit, (nejen) tím tažená inflace, resp. výrobní náklady, narušené dodavatelské řetězce atd.

V prvních dnech výsledkové sezony se již objevují první komentáře a statistiky. Začněme dobrou zprávou – ve výsledcích amerických společností za 3. čtvrtletí se zatím příliš problémů neobjevilo. Zejména v prvních dnech, kdy čísla oznamují velké finanční instituce, byly výsledky podniků poměrně výrazně nad očekáváním trhů. V dalších dnech několik firem zmínilo rizika výrazně vyšších výrobních nákladů a také oslabující poptávky, ale spíše neurčitě, ve výhledu na další čtvrtletí. To ale neubralo investorům na optimismu a trhy dosáhly v prvních dnech tohoto týdne nových historických maxim, obzvlášť když výsledky evropských společností jsou zatím ještě lepší.

Analytici ale vybízejí k opatrnosti. Očekávání byla v minulých týdnech po varování několika významných firem poměrně značně ponížena. Jak analytici upozorňují, současná výše pozitivních překvapení je nesrovnatelně nižší oproti minulým kvartálům a zmiňují také nepoměr mezi výkonností podniků, které oznámily lepší výsledky, a těch, které zklamaly. Akcie těch úspěšných totiž v následujících dnech rostly lehce podprůměrně, než je v takových situacích běžné, a naopak těch, které očekávání nenaplnily, klesaly nejrychleji od roku 2011. Toto naznačuje, že v rámci trhu jsou oceněna spíše pozitivní očekávání.

Vzhledem k tomu, že jsme stále na počátku této výsledkové sezony, je na závěry pravděpodobně příliš brzy, přestože trhy si již závěr udělaly. V každém případě se investorům vyplatí i v následujících dnech sledovat výsledky společností, ale zejména jejich výhledy do dalších čtvrtletí.