Dlouhé hodiny čekání u Mickey Mousovy horské dráhy, nad hlavou létají rachejtle, mohla to být nedělní idyla. Jenže místo toho ji trávilo 30 tisíc návštěvníků šanghajského Disneylandu čekáním na test. Úřady park uzavřely poté, co jediná návštěvnice byla pozitivní na covid-19, a nikoho z něj bez negativního testu nepustily. „Nikdy jsem si nemyslel, že nejdelší fronta v Disneylandu bude na test,“ glosoval situaci jeden z uzavřených návštěvníků. Všem návštěvníkům navíc úřady nařídily karanténu na 24 hodin.

Zábavní park se v testovací centrum proměnil v neděli večer. Poslední z hostů odešel, nebo lépe řečeno – byl propuštěn – domů v půl jedenácté večer tamního času. Tou dobou už byla žena, jejíž případ zapříčinil uzavření parku, v nemocnici v provincii Chang-čou. V sobotu odpoledne jí přišla od čínských úřadů zpráva, že se dostala do kontaktu s nakaženou osobou. Informace ji zastihla ve vlaku právě cestou z Disneylandu. Na další stanici musela vystoupit. Zdravotníci ji okamžitě převezli do nemocnice, následoval pozitivní test v neděli ráno a uzavření parku.

Čínská vláda vyhlásila politiku nulového počtu nakažených a dělá vše pro to, aby bylo jasné, že ji myslí vážně. Lídři komunistické strany prosazují přísná opatření, aby udrželi pandemii pod kontrolou, a to i v okamžiku, kdy se oficiální počty potvrzených případů zveřejněné čínskou vládou pohybují v desítkách.

Extrémně tvrdý zásah v Disneylandu a další opatření učinila čínská vláda den předtím, než podle oficiálních (vládních) dat Čína zaznamenala pouhých 54 případů nákazy. To je v poměru s ostatními zeměmi extrémně nízké číslo. Ani v uzavřeném zábavním parku nebyl podle vládních zdrojů nikdo z 30 tisíc testovaných nakažený.

Aby Peking zabránil šíření koronaviru, prosadil také přísnou ochranu hranic po dobu 18 měsíců. Nová opatření zahrnují třítýdenní karanténní pobyty či méně víz pro podnikatele. Kvůli tomu, že za jeden den přibylo v zemi 31 infikovaných, úřady například zavřely také některá kina a divadla. 

Společnost Disney je minoritním vlastníkem šanghajského resortu a musela se podle mluvčího řídit lokálními opatřeními od čínské vlády. Uzavření parku také demonstruje, jak malou mají Disney a další západní firmy kontrolu nad svým působením v zemi. Dokládá to například i varování Americké obchodní komory v Číně. Podle ní západní firmy zemi opouští právě kvůli zpřísňujícím se opatřením, kterými se Peking snaží zajistit, aby zemi pandemie znovu neochromila. Podnikatelské skupiny také kritizují zavádění tvrdých opatření, i když je v zemi podle oficiálních dat 80procentní proočkovanost obyvatel.

„Čína se rychle rozvíjela díky tvrdé práci a podnikatelskému duchu čínského lidu, ale otevření vnějšímu světu hrálo velkou roli,“ řekl pro Financial Times prezident Americké obchodní komory se sídlem v Číně Ker Gibbs. 

Navzdory snaze o omezení pandemie propukají v zemi lokální ložiska nakažlivější delta mutace. Vláda v reakci zavádí velmi rychle lokální lockdowny, a to i v případech, kdy jsou známy jen nízké počty nakažených.

Podle zahraničních médií čínské úřady rovněž varovaly rodiny, aby si do zásoby nakoupily potraviny a další základní životní potřeby. Vláda tak chce mít lepší manipulační prostor pro případné lockdowny v lokálních ložiscích. Skupování potravin má pro tamní obyvatele další negativní důsledky. Ceny jídla jsou totiž v Číně nestálé a tradičně rostou s nastupující zimou. V minulých týdnech se navíc kvůli povodním dostalo na trh daleko méně zeleniny.