Za to, že držela na uzdě inflaci a významně se tak zasloužila o „tvrdou“ marku, si Německá spolková banka, zkráceně Bundesbank, v minulosti vydobyla velký mezinárodní respekt. Po zavedení eura v lednu 1999 se její šéfové snažili prosazovat přísnou měnovou politiku také v pětadvacetičlenné Radě guvernérů Evropské centrální banky. U většiny členů ale naráželi na odpor.

Podle listu Handelsblatt to dosavadního předsedu Bundesbanky Jense Weidmanna zřejmě natolik frustrovalo, že se rozhodl ještě před vypršením svého mandátu odejít. Nevděčnou úlohu „disidenta“ v radě ECB tak od ledna 2022 přebral Joachim Nagel. Toho už na tento mimořádně důležitý post před Vánoci jednomyslně schválila spolková vláda.

„Joachim Nagel bude pokračovat v tradičním německém protiinflačním úsilí. Jeho jmenování by mohlo signalizovat klidnější styl a tón německé centrální banky, ale nikoli zásadní posun v její politice,“ zhodnotil situaci pro deník Financial Times David Marsh, šéf nezávislého Fóra oficiálních měnových a finančních institucí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se