Německá společnost Bosch, která je největším dodavatelem automobilových součástek na světě, omezuje své aktivity v Rusku. Firma už pozastavila dodávky součástek pro nákladní automobily ruským zákazníkům, čímž reagovala na obvinění, že součástky se využívaly k vojenským účelům.

Bosch také předpokládá, že zcela přeruší výrobu ve všech svých ruských továrnách. Podnik v Rusku zaměstnává kolem 3500 lidí, napsal web Automotive News Europe.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na konci minulého týdne uvedl, že Ukrajina, která čelí ruské invazi, našla součástky od firmy Bosch v ruských ozbrojených vozidlech.

„Před několika dny naše armáda zabavila ruská pěchotní vozidla – a my jsme se podívali do jednoho z těchto vozidel a viděli jsme, že jednu z hlavních součástí, které to vozidlo pohánějí, skutečně dodala společnost Bosch,“ řekl Kuleba německé moderátorce Anne Willové v jejím nedělním politickém pořadu na kanálu ARD. „Není správné, že Německo mělo v posledních letech rozsáhlou obrannou spolupráci s Ruskem,“ dodal ministr.

„Bereme obvinění ukrajinského ministra velmi vážně a okamžitě jsme zahájili intenzivní vyšetřování,“ uvedla společnost Bosch v pátečním sdělení.

Týdeník Der Spiegel v pátek také napsal, že firmu Bosch vyšetřuje kvůli možnému porušení zákazu vývozu německé ministerstvo hospodářství. Vyvezené zboží mohlo totiž sloužit civilním i vojenským účelům.

Případ souvisí se sankcemi Evropské unie, které od ruské anexe Krymu z roku 2014 omezily vývoz zboží dvojího užití. Bosch uvedl, že jej ukrajinské ministerstvo ve věci kontaktovalo, a potvrdil, že šlo skutečně o jeho výrobek. Tvrdí ale, že ho nedodal přímo výrobci zmíněných vozidel.

Spolková vláda bude informace o porušení sankcí předávat přímo příslušným orgánům vyšetřování a státnímu zastupitelství, uvedlo ministerstvo hospodářství. Zdroje z německé
vlády tvrdí, že se tak už stalo.

Vývoz zboží dvojího užití je dlouhodobě kontroverzní, protože jej firmy a německé úřady jen velmi obtížně kontrolují, upozornil Der Spiegel. Zásadní je spolupráce se zeměmi, kam se zboží vyvezlo, což je v případě ruských celních orgánů krajně nepravděpodobné, dodává list.

Tržby společnosti Bosch v Rusku v loňském roce podle Automotive News Europe činily 1,2 miliardy eur (zhruba 30 miliard korun). Globální tržby podniku pak loni dosáhly téměř 79 miliard eur.

Společnost Bosch má výrobní závody i v České republice, a to v Jihlavě, Českých Budějovicích, Brně a Krnově.