Při vysokých cenách benzinu a nafty se zákazníci nelibě dívají především na provozovatele čerpacích stanic. Nejvíce však na rekordních cenách ropy vydělávají těžaři. Než se palivo dostane do motoru auta, vydělají také obchodníci s komoditami, majitelé tankerů a provozovatelé rafinerií, které surovou ropu zpracují. A základní rafinérská marže v březnu vzrostla všem rafineriím v Evropě.

Úplně nejlépe na tom byly petrochemické firmy zpracovávající ropu z Ruska. Ty těží z toho, že ruští producenti ropu nyní dodávají s výraznou slevou. To se týká i polského koncernu PKN Orlen, který provozuje jediné dvě tuzemské rafinerie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Ta druhá většinově zpracovává ruskou ropu pro výrobu nafty a plastů. Téměř výhradně je na ruské ropě závislá rafinerie Slovnaft v Bratislavě, jež patří pod maďarský MOL. 

Obě petrochemické společnosti v Česku provozují dvě největší sítě čerpacích stanic – Benzinu se 420 pumpami a MOL s více než třemi stovkami čerpaček.

Dlouhodobé kontrakty rafinerií se vážou na rozdíl mezi cenou severomořské ropy Brent a ruské ropy (Ural), která výrazně klesla. Z dat agentury Bloomberg vyplývá, že třeba během uplynulého týdne šlo v případě ruské ropy o slevu zhruba 30 dolarů na barel (159 litrů). Během pondělí se sleva snížila zhruba na 20 dolarů na barel. Světoví komoditní obchodníci jako Glencore a Vitol nabízejí podle analytiků na ruský Ural slevu 25 až 30 dolarů na barel. Toho nejvíce využívají petrochemické firmy v Číně a odběr ruské ropy zvýšili i Indové.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se