Už desítky let v Ostravě doutná kopec vytěžené uhelné hlušiny. Svým objemem přibližně 30 milionů tun je největší v Česku. Černé uhlí pod jeho povrchem v některých částech prohořívá. Jedná se o starou ekologickou zátěž, jejíž zabezpečení a likvidaci má na starosti státní podnik Diamo. Ten usiluje o to, aby se podzemní hoření nerozšiřovalo. Do mohutné haldy vedle Dolu Heřmanice proto například vstřikuje cementovo-popílkové směsi, které od sebe mají ložiska uhlí oddělit.

Jednou z variant zabezpečení kopce bylo v minulosti i odtěžení hlušiny a vytřídění zbytkového uhlí. Soukromá společnost Ostravská těžební kvůli tomu u haldy vybudovala třídicí linku, na což měla s Diamem podepsanou smlouvu. Linka byla v provozu několik měsíců, s jejím fungováním ale nebyl státní podnik spokojen, proto k počátku roku 2020 spolupráci vypověděl. Linka od té doby stojí. Obě společnosti kvůli tomu vedou několik soudních sporů. 

Nyní se Ostravská těžební ozvala s nabídkou, že linku Diamu poskytne bez nároku na zisk, protože je škoda uhlí z ní nevyužít, když jeho ceny v důsledku války na Ukrajině významně vzrostly. V březnu se dostaly zhruba na čtyřnásobek toho, kolik činily na začátku roku. Nyní se ceny černého uhlí na světových trzích pohybují kolem 330 dolarů za tunu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se