„Letos se do konce září pronajalo 814 tis. m2 ploch pro logistické a průmyslové využití. Přitom za celý rok 2007 to bylo 864 tis. Očekáváme, že toto číslo bude překonáno,” říká Jaroslav Kaizr, vedoucí pronájmu průmyslových ploch v Cushman & Wakefield.

Dobré tempo si tento rok drží také nová výstavba. Za prvních devět měsíců se postavilo téměř 200 tis. m2, z toho ve třetím čtvrtletí více než 102 tis. m2. „Oproti třetímu čtvrtletí roku 2012 se nová výstavba zdvojnásobila, ve srovnání s rokem 2007 však stále pokulhává. Nízký objem nové výstavby tak v některých lokalitách již vede k omezené nabídce a tím pádem k tlaku na růst nájemného,” uvádí Jaroslav Kaizr.

Největší transakce

Společnost Tech Data v CTP Parku v Boru u Tachova přejednala nájemní smlouvu na téměř 36 tis. m2 a k nim si pronajala dalších téměř 16 tis. m2 průmyslové plochy. Škoda Auto si prodloužila svoji smlouvu na 33 tis. m2 s DD Real v Mladé Boleslavi a logistická společnosti Yusen Logistics si nechala na míru postavit halu o velikosti 19 tis. m2 v PointParku D1 ve Všechromech u Prahy.

Nová výstavba

Nově postavené plochy předali do užívání ve třetím čtvrtletí developeři PointPark Properties (Všechromy u Prahy), CTP (Bor u Tachova, Ostrava a Teplice) a VGP (Brno a Hrádek nad Nisou).
„Většina nové výstavby je stále na základě předpronájmu, i tak je výstavba na svém maximu za poslední dva roky. Po dlouhé době se nová výstavba vrátila i do okolí Prahy, kde staví například Segro v Hostivici u Prahy, PointPark Properties ve Všechromech a ve Zdibech u Prahy,“ dodává Jaroslav Kaizr.

Nepronajatost

Nová výstavba zatím nestačí tempu poptávky, proto podíl volných ploch se již od začátku roku drží pod úrovní 7 % a ke konci třetího čtvrtletí dosáhl úrovně 6,9 %.
„Developeři staví nové prostory na spekulaci jen v omezené míře a dá se tedy očekávat, že podíl volných ploch bude nadále stagnovat na úrovni pod 7 %. Tato dlouhodobě nízká nepronajatost již vede ke změně tržního sentimentu z trhu nájemců na trh pronajímatelů – což znamená, že sílí vyjednávací pozice pronajímatelů,“ komentuje Kaizr.

Výhled trhu

„S jistotou již můžeme říci, že rok 2013 bude jedním z nejlepších roků v historii českého trhu s průmyslovými nemovitostmi a pokud v následujícím období nedojde k nepředpokládaným šokům, očekáváme přelití této pozitivní nálady z nájemního trhu i na trh s pozemky a na trh investiční. První známky oživení již spatřujeme,“ myslí si Jaroslav Kaizr.

Související