Still předvedl nový vysokozdvižný vozík RX 70 s nosností dvě tuny a vzdáleností těžiště břemene 600 milimetrů poprvé na veletrhu CeMAT 2016 v Hannoveru. Nyní následuje celá konstrukční řada RX 70 s nosnostmi od 2,0 do 3,5 tuny.

Robustní vozík nabízí nejen vyšší výkony překládky, ale i nižší provozní náklady ve srovnání s předchozí řadou. Nový stroj má samozřejmě modernější vzhled, ale také například prodloužený rozvor kol, což umožňuje stabilnější a komfortnější jízdu.

Nová konstrukční řada v sobě spojuje výkonné průmyslové motory a dieselelektrický pohon. Pět nastavitelných programů jízdy umožňuje individuálně nastavit maximální rychlost jízdy a parametry akcelerace a brzdění. Firma tak může výkon vozíku přizpůsobit zvyklostem řidiče nebo speciálním požadavkům příslušného nasazení.

Vysokozdvižný vozík splňuje zákonné hodnoty emisí podle 97/68/ES stupeň 3b. Vedle programu efektivity Blue-Q a dieselelektrického pohonu šetří palivo i inteligentní řízení pohonu. Rozjetý vysokozdvižný vozík přeřadí jakoby o jeden rychlostní stupeň výše, přičemž otáčky motoru klesnou při stejné rychlosti jízdy o čtvrtinu. Navíc je možné vozík doplnit o tempomat.

Vozíky jsou vhodné i pro provoz v náročných podmínkách. Všechny důležité komponenty jsou zapouzdřené a tím odolné proti prachu, nečistotám a vodě. Navíc lze stroj doplnit o speciální výbavu pro velmi náročná nasazení a nasazení v prašném prostředí.

Nově uvedený kompaktní vozík RX 70-20/600 je široký 1,18 metru, díky čemuž se dá využít také k nasazení v těsném pracovním prostředí nebo úzkých uličkách. Plošší konstrukce pak umožňuje i nasazení pod nízkými stropy, při průjezdech vraty nebo v kontejnerech.

Obrazek 3Výrobci v současnosti kladou velký důraz na ergonomii. U vozíku RX 70-20/-35 jde například o nízko umístěnou stupačka a madla, která řidiči umožňují pohodlnější nastupování a vystupování. Dále je v kabině větší prostor pro nohy nebo více možností pro odkládání věcí. Individuálně nastavitelné sedadlo řidiče je vybaveno loketní opěrkou s minipákami – na přání je k dostání i joystick 4Plus nebo dotykové ovládání. 

Související