Kompletní výměna manipulační techniky firmy Rockwool zahrnuje 21 čelních vysokozdvižných vozíků na CNG s nosností od 1,6 do 5 tun. Součástí investice téměř 26 milionů korun je výstavba vlastní plnicí stanice na stlačený zemní plyn, která má být hotová do konce ledna.
Provozování vozíků s pohonem na CNG má ekologické i ekonomické důvody. „Vysokozdvižné vozíky na CNG mají prakticky nulové emise pevných částic, nižší hluk a vibrace, významně snižují produkci skleníkových plynů a zlepšují pracovní prostředí v provozech,“ říká Josef Mik, marketingový manažer společnosti Rockwool. Úspory na nákladech za pohonné hmoty a dalších provozních nákladech mohou dosáhnout v bohumínském závodě až 60 procent oproti stávajícímu řešení.
Generálním dodavatelem se stal jeden z největších světových výrobců manipulační techniky Linde Material Handling, který se právě na vozíky na zemní plyn dlouhodobě zaměřuje. „Výrobnímu závodu Rockwool investice přinese nejen velké úspory nákladů, ale hlavně zlepšení životního prostředí v areálu firmy a jeho okolí,“ říká Jindřich Kotyza, jednatel a ředitel Linde Material Handling Česká republika.
Pro odběratele s vlastní plnicí stanicí je vstupní cena plynu obvykle dána ročním kontraktem, takže cena paliva není během roku závislá na výkyvech cen, jak je běžné u veřejných čerpacích stanic. Návratnost nákladů na pořízení vlastní plnicí stanice se tak typicky pohybuje v rozmezí jednoho roku až tří let.
CNG přináší úspory na nákladech v desítkách procent. U modelového příkladu vozíku o nosnosti tří tun, v provozu na třech směnách s denním nájezdem 21 motohodin a spotřebou 2,6 kg CNG/mth může být roční úspora až stovky tisíc korun.