„Střední Evropa profituje ze sousedství s Německem, které je tahounem Evropy. Německé firmy, a to především z oblasti automobilového průmyslu, k nám výrobu přesouvají již řadu let a nemáme žádné indicie o tom, že by tento proces neměl pokračovat. Pozitivní je, že zde zřizují vysoce sofistikované provozy a střední Evropa už dávno není pouhou montovnou,“ říká Ferdinand Hlobil, vedoucí středoevropského průmyslového týmu Cushman & Wakefield. 

Mezi jednotlivými středoevropskými zeměmi přitom existují značné rozdíly. V Česku firmy poptávaly hlavně výrobní prostory, zatímco v Polsku a na Slovensku je největší zájem o skladové a logistické plochy. Výrobní plochy poptávají hlavně zahraniční investoři, zatímco sklady a logistika jsou taženy silou domácí poptávky – zde je vidět velká slabina českého trhu, kde spotřebitelé neutrácejí kvůli atmosféře nedůvěry v ekonomiku. Naopak, Česko je v rámci regionu stále nejúspěšnější v lákání zahraničních investorů. Polsko se projevuje jako velmoc z hlediska růstu domácí poptávky. 

Množství pronajatých ploch dosáhlo loni rekordní úrovně a dá se očekávat, že zájem firem o region bude pokračovat. Loni se v Česku, Polsku, Maďarsku, na Slovensku a v Rumunsku pronajaly téměř 4 miliony m2 moderních průmyslových ploch. V roce 2012 se ve střední Evropě pronajalo přes 2,8 milionu m2, dosavadní rekord činí 3,2 milionu m2 pronajatých v roce 2011. Ještě před deseti lety se roční pronájmy pohybovaly okolo 500 tisíc m2

Developeři reagují na měnící se požadavky nájemců v souvislosti s rozvojem internetových nákupů a také se zájmem o zelené prvky v budovách. Hlavním kritériem však při výběru nadále zůstávají kvalita lokality, pracovní síla, infrastruktura a náklady na pronájem. Nová výstavba ve středoevropském regionu dosáhla v loňském roce necelých 690 tisíc m2 a drží se na průměru posledních čtyř let. Pro srovnání – v roce 2012 se postavilo asi 740 tisíc m2

Výstavba v Česku

Stavební aktivita v Česku vzrostla na 265 tis. m2, což je o čtvrtinu více než v roce 2012. Největší plochy byly postaveny pro společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi (27 tis. m2) a Faurecia v Nýřanech (22,5 tis. m2) a Mladé Boleslavi (21 tis. m2). „Poptávka po moderních průmyslových prostorách v Česku zůstane i v letošním roce na zdravé úrovni, i když jen stěží překoná objemy dosažené v roce 2013. Plánují se dvě nová distribuční centra pro společnost Amazon v Praze a v Brně v celkovém objemu 190 tis. m2,“ říká Robert Bocker, vedoucí oddělení průmyslových prostor Colliers International v Česku. 

Více o trhu pronájemních průmyslových prostor se dočtete v březnovém vydání Logistiky.

 

Související