Logistické firmy jsou dnes vystaveny stálému tlaku, aby své sklady přizpůsobovaly požadavkům na udržitelnou činnost. Zavádějí proto potřebná opatření, nahrazují starší techniku novými, „ekologičtějšími“ stroji a nasazují pokročilé technologie. Zjišťují při tom, že pokud se k udržitelnosti přistupuje racionálně, může být nejen náročná na investice, ale v některých případech také příznivá pro efektivní fungování a hospodaření.
Upozorňuje na to například Jan Kodada v rozhovoru, když hovoří o inteligentním nabíjení manipulační techniky ve skladech Gebrüder Weiss, které nejen snižuje spotřebu energie, ale současně i prodlužuje životnost akumulátorů.
Všudypřítomnou se dnes stává fotovoltaika. Energií z ní získanou lze využít pro skladový provoz a může zásobovat třeba i dobíjecí stanice pro vozidla – tak jak to zmiňuje Jan Polter v tematickém článku, kde uvádí jako příklad novou budovu skladu společnosti Dachser v Kladně.
Mnohdy ale cesta k udržitelné efektivitě skladování nespočívá pouze ve výměně techniky za novou. Zdůrazňuje to třeba Ivo Budař, když zmiňuje optimalizaci layoutu skladů společnosti Yusen Logistics (Czech). Co nejkratší manipulační toky a dráhy, efektivní využívání plochy či zeštíhlování procesů – to vše jsou způsoby, které do skladu přinášejí efektivitu a činí jeho provoz udržitelnějším – i hospodárnějším.
K efektivitě jako cestě ke zvyšování udržitelnosti ve skladu se hlásí i ostatní představitelé logistických firem. Optimalizace skladů a procesů v nich probíhajících s využitím automatizace a digitalizace se často ukazuje být tou nejvhodnější cestou, jak minimalizovat dopady na životní prostředí.
Zajímavý pohled přináší i článek o společnosti Well Pack, která k udržitelné logistice nově přispěla vývojem a zhotovením speciální servisní techniky pro opravy přepravních jednotek využívaných při logistice květin.
Nechybí ani novinky představené na veletrhu LogiMat ve Stuttgartu výrobcem manipulační techniky Jungheinrich. Využívají pokročilé technologie li‑ionových baterií.