V průmyslovém parku developera CTP v Boru u Tachova pracuje více než 1200 lidí. Velkou část z nich tvoří zahraniční dělníci a Češi ze vzdálenějších regionů. Některé z nich už nemusí každý den do práce svážet autobusy z širokého okolí. V průmyslové zóně už druhým rokem funguje ubytovna pro 400 lidí a její kapacita je vytížená. CTP proto začne co nevidět stavět další ubytovací domy. Zprovozněny by měly být v první polovině příštího roku, kapacita se zdvojnásobí.
Důvody pro výstavbu zázemí v průmyslových zónách jsou prosté. Jednak zaměstnavatelé pociťují nedostatek pracovní síly a nabídkou ubytování přímo u pracoviště získávají jistou konkurenční výhodu a pak je to další příležitost pro developery. I oni bojují o přízeň nájemců a zdokonalováním infrastruktury u průmyslových hal získávají body.
Vznikají tak malá průmyslová městečka se vším potřebným. Firmy, které si v Boru u Tachova pronajímají od CTP sklady a výrobní haly, si řekly i o kantýnu a lékařskou ordinaci. I v tomto jim developer vyhověl. A postaví také sportoviště. "Tento koncept chceme rozvíjet i nadále, přemýšlíme, že postavíme další ubytovny v Trnavě a v Bratislavě na Slovensku," říká David Vais, manažer CTP.
Výhoda pro agenturní zaměstnance
Personalisté si nejsou jisti, zda je ubytovna rozhodujícím faktorem pro přilákání všech firem do konkrétních průmyslových parků. "Ovšem u firem, které jsou vzhledem k situaci na pracovním trhu nuceny sázet na agenturní zaměstnance, obvykle i ze zahraničí, může takový krok do jisté míry pomoci," komentuje situaci Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Prace.cz.
Češi a typicky kmenoví zaměstnanci jsou podle něj ochotni denně strávit dojížděním za prací maximálně hodinu. "Ovšem 28 procent zaměstnanců se do hodiny nevejde a je to pro ně silný motiv k poohlížení se po práci blíže," dodává Dombrovský.
Příklad CTP následují i další developeři. Panattoni chce postavit byty pro zaměstnance průmyslového parku v Ostrově u Stříbra, výstavbu prvních ubytovacích zařízení ve svých areálech připravuje i VGP. "Naše společnost aktivně podporuje tento trend a příští rok možná uvidíme ubytovací zařízení i v našich parcích," řekl HN Tomas Van Geet, obchodní ředitel VGP. Tento developer už ve svých průmyslových zónách zřídil kuřárny, kolárny a kantýny.
Nekvalifikovanou práci u nás dělají i Filipínci
"Nezaměstnanost je v České republice na historickém minimu, ale poptávka stále roste. Ubytovací kapacity proto představují určitý benefit," uvedl Van Geet a dodal, že jej ocení hlavně zahraniční pracovníci. Určité typy logistických aktivit, především z oblasti e-commerce, vyžadují stovky a někdy i tisíce zaměstnanců. Méně kvalifikovanou práci v tuzemsku zastávají často Ukrajinci a Rumuni. Van Geet zmiňuje i lidi z Mongolska a Filipín.
"Získání pracovníků do skladových prostor je mnohdy nadřazeno výši nájemného," uvedla Lenka Šindelářová, analytička z BNP Paribas Real Estate Czech Republic. Developer CTP dokonce založil i vlastní personální agenturu CTP Personnel, která v jeho průmyslových parcích pomáhá s náborem zaměstnanců. Firma ale budovy ubytoven nevlastní, zajistí jen jejich výstavbu a nemovitosti pak prodá jejich provozovateli.
"Nedá se říct, že by výstavba ubytoven pro zaměstnance byla v západní Evropě běžnou praxí," říká Ferdinand Hlobil, odborník na průmyslové nemovitosti ze společnosti Cushman & Wakefield. Míní, že developeři v Česku budují ubytovny proto, že územní plány neumožňují stavět v blízkosti měst, kde je jednak pracovní síla a také lékařské a sociální zázemí pro zaměstnance automaticky po ruce. Konkurenční BNP Paribas Real Estate tento trend přisuzuje zejména nízké nezaměstnanosti.