Dlouhá a klikatá řeka Tisa, která se pokaždé na jaře rozvodní a loni byla silně znečištěna, by se mohla stát druhým maďarským Dunajem. Každoročním záplavám částečně, podle tehdejších možností, zabránil hrabě István Széchenyi, jeden z nejváženějších maďarských státníků, který v 19. století dal prosekat několik ohybů řeky, čímž urychlil tok vody. Napsala to agentura Reuters.

Dnešní představitelé přemýšlejí podobně, neboť plánují uzpůsobit 695 kilometrů dlouhou řeku protékající východem Maďarska podle mezinárodních standardů lodní přepravy. Cílem je překlenout rozdíly mezi prosperující západní a chudou východní částí země. "Lodní doprava by tady mohla být časem velmi výnosná," tvrdí János Szakal, ředitel jednoho ze tří říčních přístavů ve městě Szeged, který se zasazuje o rozvoj Tisy.

Rozšíření a prohloubení některých částí řeky, narovnání meandrů, vystavění přístavů a přehrad by umožnilo získat peníze od Evropské unie a od Organizace spojených národů. Tomu by výrazně napomohlo, kdyby byla řeka uznána za mezinárodní, vysvětluje ministr dopravy a vodního hospodářství János Fónagy.

Tisa pramení v Rumunsku, stáčí se na sever na Ukrajinu, poté zpět do Maďarska a Jugoslávie, kde se vlévá do Dunaje. Počátkem roku 2000 zde došlo k jedné z nejhorších ekologických katastrof, když se z rumunské přehrady vylilo přes 100 tisíc metrů krychlových vody zamořené kyanidem. Ten zahubil ryby a další život směrem po proudu.

Rozvoj Tisy by mohl vynahradit milióny dolarů, o něž přišla říční plavba poté, co v roce 1999 NATO při náletech na Jugoslávii zničilo mosty na Dunaji. Jejich trosky zablokovaly dunajskou říční cestu a hospodářství Rumunska, Bulharska a Jugoslávie v důsledku toho ročně přichází o stamilióny dolarů.

Tisa se vlévá do Dunaje jižně od Nového Sadu. Lodě by tedy jako alternativní cestu mohly využívat Tisu a vodní kanály v jižním Maďarsku. Pro přepravu velkých nákladů je již přístupných 255 kilometrů řeky severně od Szegedu. Přestože jsou na ní tři přístavy, ze Szegedu do Jugoslávie týdně pluje jenom šest nákladních lodí.

AUTOR: (čtk)

Související