Dnes je podniková logistika v západní Evropě velmi rozvinutá a integrovaná v podnicích všech druhů a velikostí. V polovině 70. let bylo v Evropě jen málo osvícených osob, které - spíše z modernismu než na základě skutečných poznatků o potenciálu tohoto oboru - "uvolnily lavinu" teorie a praxe optimalizovaných materiálových a informačních toků v ekonomických a technických systémech a mezi nimi.

Od té doby udělala logistika ohromné pokroky jak vědecké, tak především praktické. Díky ní vznikly statisíce pracovních míst, byly vyvinuty a využity nové metody a technologie v dopravě, manipulaci s materiálem a skladování v opatřovacích, výrobních a distribučních stupních nejrůznějších hospodářských podniků.

Mezitím logistika vyvinula razantní vlastní dynamiku: mohou v ní působit a dávat jí další nové impulsy jen profesionálové. Složitost a technologická komplikovanost logistiky již nedává prostor prostým nově vstupujícím a "spolu se vezoucím" (využívajícím myšlenek druhých k vlastnímu zisku), jak se to ještě dalo pozorovat na začátku.

Z tohoto vývoje (ilustrovaného například nejrozmanitějšími odbornými články v časopisech, pořádanými logistickými kongresy, počtem logistických profesur a disertací atd.) se mohou poučit především mladší, ale i starší pracovníci, kteří chtějí nebo musí vstoupit do nového povolání (například po ztrátě zaměstnání). Měli by být velmi vnímaví na začátek nových vývojů a trendů (včetně nových pojmů) a velmi rychle a co neproduktivněji (zájmy, studium) se zařadit do nově se utvářející dráhy poznaného vývoje (pozor na "mýdlové bubliny", levná hesla a mnohomluvnost).

Střední délka života lidí se prodlužuje; pravděpodobně bude úředně zvýšen i věk odchodu do důchodu. Proto je jasné, že v profesním životě se musíme intenzivně, průběžně a rychle učit vždy nové a novější, chceme-li si lépe zabezpečit nebo najít pracovní místo. Nabízí se zde vyhlídka na nové, začínající vědní obory a pole působnosti - jak to může ukázat příklad logistiky od poloviny 70. let.

Přemýšlejme například o oblasti umělé inteligence: kde všude se dá aplikovat? Stavební technik může například zlepšit své profesní šance a svůj příspěvek na pracovišti, když se zapracuje a profiluje v oblasti logistiky budov a "inteligentních" budov.

Expertní systémy na bázi umělé inteligence existují (v Evropě, nemluvě o USA) v hotelech, knihovnách, nemocnicích atd., méně - možná, že se o nich málo publikuje - v průmyslových podnicích.

Přirozeně to platí i pro logistiku: automatické volné přiřazování ukládacích míst v regálu, počítačové systémy řízení skladu a výroby, systémy plánování rozvozových tras a dispoziční systémy, jakož i "inteligentní" dopravní systémy bez řidiče patří k prvním aplikacím umělé inteligence; tím může logistika nadále sloužit jako vzorový příklad pro jiné vědní obory a pole působnosti.

Ing. Josef Kapoun, lic.oec.HSG, BCLT Fribourg
bclt@bluewin.ch
Související