Největší český internetový obchod zavádí před vánoční nákupní sezónou novou službu. Doručování balíků bude probíhat i o sobotách a nedělích. Zatímco dosud tuto možnost Alza nabízela jen v Praze a okolí, nyní ji rozšiřuje na celé Česko a Slovensko.

„Doručování v sobotu a v neděli máme zajištěno prostřednictvím externích přepravců i vlastní dopravou,“ uvedla mluvčí on-line obchodu Šárka Jakoubková. S kterými přepravci tuto službu zajistí, ale nesdělila.

V současné době nabízí sobotní doručování například DPD, PPL, TopTrans nebo Česká pošta. Nedělní rozvoz zásilek pak zajišťuje pouze státní podnik, a to jen ve vybraných městech prostřednictvím služby EMS. Vedle toho ale o víkendech doručují také kurýrní firmy, jako je například Messenger.

Jedna z nich - Zavolejsikurýra.cz - se nyní objevila na stránkách Alzy jako partner e-shopu pro zajišťování víkendového doručení. Při platbě za zboží předem tato služba stojí 89 korun, při platbě na dobírku 129 korun. Doručení v sobotu je možné při objednání zboží do 18 hodin v pátek, v neděli pak při objednání do sobotní 18. hodiny. Kurýrní firma si zásilky vyzvedává v distribučních centrech Alzy v Praze a v Senci, odkud je převáží do hlavních třídicích dep a pak na regionální pobočky. 

Společnost Zavolejsikurýra.cz má kromě Česka, kde provozuje zhruba 250 vozů, pobočku i na Slovensku. Během prvního víkendu přepravila po tuzemsku řádově stovky zásilek Alzy s úspěšností doručení kolem 95 procent, uvedl jednatel kurýrní firmy Martin Zoch. Na Slovensku podle něj bude potřeba ještě doladit některé nedostatky. "Tento víkend dojde k omezení počtu přijatých balíku a od dalšího potom služba bude přijímat všechny objednávky zákazníků," dodal Zoch. 

Doručování o víkendech ale není pro přepravce často příliš rentabilní. Například GLS zkoušela sobotní rozvozy v minulých letech, zájem ale nebyl velký. Podobné zkušenosti má i přepravní společnost Geis. Podle jejího jednatele Daniela Knaisla je hlavním důvodem malého zájmu zejména to, že lidé mají o víkendech naplánované jiné aktivity a nehodlají si blokovat víkend čekáním na zásilku, a to ani když mají poměrně přesné informace o času doručení.

A pokud už si zákazník sobotní doručení objedná, často pak není k zastižení. „Vím, že v některých západoevropských zemích sobotní doručování funguje, ale také vím, že se právě potýkají s výše zmíněnými problémy, a to nejsou národem chalupářů a výletníků, jako jsou Češi,“ podotýká Knaisl.

K neúspěšným dojezdům je třeba připočítat i náklady na platy dispečerů nebo skladníků. Lidé z branže tak přiznávají, že se sobotní doručování ne vždycky vyplatí. K zavádění těchto novinek je tlačí zejména vysoce konkurenční prostředí.

Podle Martina Zocha je ale rozvozová síť firmy Zavolejsikurýra.cz pro celorepublikový rozvoz vhodně uzpůsobená, protože zahrnuje poměrně velké množství kurýrů v regionech a navíc je zde slušný zájem o víkendový přivýdělek. Navíc e-shop platí dopravci za víkendový rozvoz vyšší poplatky než za distribuci během pracovního týdne. 

Vedle času rozvozů Alza rozšiřuje na soboty a neděle i otevírací doby svých prodejen. „Rozšíření otevírací doby v celé prodejní síti je významnou změnou, na kterou jsme se dlouho připravovali. Bylo zapotřebí navýšit naše logistické kapacity a přijmout téměř stovku nových zaměstnanců,“ uvedl manažer prodejní sítě e-shopu Miroslav Tesař.

Související