Umožnění žádosti o let v reálném čase a bez papírování zvýší bezpečnost provozu a dovolí další rozvoj. „Budeme je moci využít pro efektivní inspekce velkých oblastí nebo pro převoz zásilek v určitých koridorech. Ve Švýcarsku již na několika místech probíhá převoz krevních vzorků, ve Finsku se testuje převoz potravin a zásilek mezi obcemi,“ říká Jakub Karas z firmy UpVision a vicepresident Aliance pro bezpilotní letecký průmysl. Zájem o drony roste mezi profesionály dlouhodobě, a to okolo 200 až 300 procent ročně.

Široké uplatnění nacházejí drony během údržby budov. Společnost M2C, která zajišťuje služby integrovaného facility managementu, s pomocí thermo snímků zjistí poškození pláště budovy, úniky tepla nebo u poškozené střechy najde místo, kde zatéká. „Včasným zjištěním zabráníme rozsáhlejším škodám, uspoříme energetické náklady a vyhneme se opravám,“ uvádí mluvčí M2C Tereza Rýparová s tím, že mapovat lze i podzemní produktovody.

Drony jsou užitečné i v těžce přístupných nebo nebezpečných místech. „Využíváme je během vyřizování škod po velkých požárech nebo při povodních. Dále v rizikových oblastech jako jsou chemické provozy,“ uvádí mluvčí pojišťovny Uniqua Eva Svobodová s tím, že drony lze využít i pro kalkulace rizika podle plochy během posuzování přijetí do pojištění.

Nová legislativa zavádí tři kategorie dronů, Open pro rekreační uživatele, Specific pro komerční uživatele a Certified pro budoucí přepravu osob. Největší světoví výrobci již připravují několik typů dronů pro osobní přepravu. Několik z nich má za sebou testovací lety bez posádky jako například Airbus a Boeing. Čínský EHang provedl první lety s lidskou posádkou, Spojené Arabské Emiráty je chtějí letos začít využívat. Uber plánuje přepravovat osoby pomocí dronů v roce 2023.

„Pomocí dronů lze získat letecké ortofotomapy s obrazovým rozlišením a detailem, kterého dříve nebylo možné dosáhnout. Jsou vhodné pro tvorbu podrobných digitálních map a 3D modelů,“ dodává Jakub Karas. Drony usnadňují práci stavbařům, archeologům, i těžařům při mapování v důlních oblastech. V zemědělství dokážou identifikovat zvěř před sklizní nebo rozsah kůrovcové kalamity. Velký potenciál k využití je také v záchranných službách. Hasiči mohou kontrolovat nebezpečná místa, pomohou i při pátrání po pohřešovaných osobách.

V České republice je v současnosti na Úřadu pro civilní letectví registrováno více než 800 dronů k profesnímu využití. Povolení k provozování komerčních leteckých prací má téměř 500 subjektů.

Související