Nezaměstnanost sice zatím neroste takovým tempem jako v době krize v roce 2008, nárůst počtu lidí bez práce však podle odhadů ekonomů nebude malý. Propouštění se očekává jak v automobilovém průmyslu a strojírenství, tak v segmentu stravování a ubytování. Experti z personální agentury Grafton Recruitment doporučují orientaci na obory e-commerce, logistiky, IT a podnikových služeb.

I když firmy pomalu začínají řešit návrat k normálu, nelze očekávat, že se tak stane obratem. Zejména v případě výrobních společností bude náběh na plnou kapacitu trvat i několik týdnů. Česká republika je zemí uprostřed Evropy a její produkce výrobků a služeb je do značné míry závislá na schopnosti dovážet suroviny a polotovary ze zahraničí a exportovat svoji produkci do zahraničí.

Pokud se ochranná opatření v EU budou uvolňovat koordinovaně, bude to dobrá zpráva pro Česko. V opačném případě mohou problémy firem přetrvávat i poté, co u nás dojde k uvolnění restrikcí, které vláda zavedla v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu,“ vysvětluje Martin Malo, ředitel Grafton Recruitment.

Na rozdíl od krize roku 2008, kdy při propouštění přišli jako první na řadu agenturní zaměstnanci, je letos situace v tuto chvíli jiná. Firmy totiž oceňují flexibilitu, kterou jim tento typ zaměstnanců umožní. Zatím je však podle agentury Grafton Recruitment práce dost, i když celkový počet nabídek práce meziročně poklesl. „Jen naše personální agentura v současnosti hledá vhodné uchazeče pro více než 1500 pracovních míst po celé republice. Nabízíme i pracovní příležitosti v zahraničí, byť jsou nyní možnosti vycestování omezené,“ uvádí Martin Malo.

Hodně nabírají obchodní řetězce, ať už na pozice pokladních, prodavačů či skladníků. Rostoucí počet nabídek práce je ale také v logistice a e-commerce, které zažívají díky karanténě velký boom. Nábor není přerušen ani v oboru podnikových služeb. Z průzkumu oborové organizace ABSL dokonce vyplynulo, že více než polovina center v souvislosti s pandemií zaznamenala nové obchodní příležitosti a objemy práce.

„Všechny tyto obory představují pro nadcházející období jistotu práce,“ říká Martin Malo a dodává: „Nábor zde jede naplno a díky kompletnímu přesunu do online prostředí často i efektivněji a rychleji než v době před pandemií.“

Související