Nové logistické tahače společnosti Ceit využívají pokročilou úroveň řízení a navigace. Skenují prostředí a statické objekty v hale, přičemž dráhy jsou reprezentovány virtuálně, v softwarovém prostředí. Systém importuje půdorys místa nasazení a synchronizuje reálný a virtuální svět. Magnetická páska tak již není potřebná. Navigace a řízení se v ještě větší míře přesunuly do virtuálního světa a představují další významný krok v inovacích interní logistiky Škody Auto, největší české automobilky.

"Neustále se snažíme inovovat, optimalizovat transportní procesy a zefektivňovat tok materiálu, a to stále pokročilejší automatizací," říká David Strnad, vedoucí logistiky značky Škoda Auto. Jak doplnil, přechodem k novému typu navigace již nejsou potřebné zásahy do podlahy a výrazně se také zvyšuje flexibilita při úpravě drah.

Sběr a vyhodnocování dat

"Robotické vozíky jsou přímo propojeny na jednotlivá pracoviště v hale a okamžitě se přizpůsobují aktuální situaci, čímž se zvyšuje produktivita. K montážní lince je materiál přivezen přesně v době jeho potřeby," vysvětluje Peter Mačuš, technický ředitel Ceit. Podle jeho slov systém vyhodnocuje dopravní podmínky a předává informace důležité pro rozhodování a řízení jednotlivých částí logistického procesu a logistických prostředků. Zároveň shromažďuje informace pro pozdější analýzu a optimalizaci logistiky. 

Monitorování umožňuje přehledné zobrazení stavu a pozice jednotlivých logistických prostředků. Manažeři logistického procesu navíc mohou ovlivňovat jednotlivé prvky v reálném čase.

Vozík s nosností do šesti tun

Automobilka tímto projektem potvrdila dlouholetou spolupráci se společností Ceit při automatizaci interní logistiky. První tahač, včetně automatických periferií, začal jezdit v montážní hale automobilky již v září roku 2011.

Od té doby společnost dodala do závodu desítky robotických vozíků s množstvím speciální techniky. Zvyšují produktivitu logistiky, do hal přinesly vyšší úroveň automatizace, spolehlivosti, flexibility, a hlavně bezpečnosti při manipulaci s nákladem. Součástí aktuální flotily je i nový typ robotického vozíku s nosností až do šesti tun. Logistický systém doplňují automatické periferie, které slouží k přepravě a překládání nákladu.

Společnost Ceit sídlí v Žilině, od roku 2017 je součástí mezinárodní skupiny Asseco.

Související