Zástupci majitelů a pojistitelů kontejnerové lodi Ever Given, která v březnu zablokovala Suezský průplav, v neděli večer oznámili, že se dohodli se Správou Suezského průplavu (SCA). Po 108 dnech může loď odplout ve středu 7. července, informovala agentura Reuters. Správa Suezu v prvním pololetí vykázala tržby tři miliardy dolarů (64,6 miliardy korun), což znamená meziroční nárůst o 8,8 procenta, informoval šéf SCA Usáma Rabía.

Přes 400 metrů dlouhá kontejnerová loď o hmotnost 220 tisíc tun zablokovala Suezský průplav 23. března. Vyprostit se ji podařilo po šesti dnech, kdy blokovala provoz v obou směrech a kdy zhruba 400 lodí muselo čekat opodál. SCA posléze obří kontejnerovou loď držela ve Velkém Hořkém jezeru mezi severní a jižní částí průplavu.

"Začne se připravovat uvolnění plavidla," uvedl v prohlášení Faz Peermohamed ze společnosti Stann Marine, která zastupuje majitele lodi, japonskou společnost Shoei Kisen, a její pojistitele. SCA uvedla, že dohoda o vyrovnání bude podepsána ve středu během slavnostního ceremoniálu. Jeho účastníci budou přihlížet odplutí lodi.

Související

 

SCA požadovala odškodné 916 milionů dolarů (19,7 miliardy korun) na pokrytí záchranných prací, poškození pověsti a ušlých příjmů. Později požadavek snížila na 550 milionů dolarů. Japonský majitel a jeho pojistitelé výši odškodného a zadržení lodi zpochybnili. Rabía včera v soukromé televizi informoval, že správa Suezu v rámci vyrovnání získá remorkér o tažné síle 75 tun.

Suezským průplavem prochází přes deset procent světového obchodu, včetně sedmi procent globálních dodávek ropy. V loňském roce tímto kanálem proplulo více než 19 tisíc lodí. Pro Egypt je Suezský průplav důležitým zdrojem devizových příjmů.

ČTĚTE Z ČASOPISU LOGISTIKA: Zranitelné jsou nejen lodě, ale i celý obchod. Drama v Suezu vyproštěním lodi Ever Given zdaleka neskončilo

Související