Největší distribuční centrum v ČR
V čísle 9 jsme přinesli informaci o zahájení provozu dosud největšího a technicky nejvyspělejšího distribučního centra (DC) u nás, vybudovaného společností AHOLD Czech Republic v Klecanech nedaleko Prahy. Dnes ji rozšiřujeme o podrobnosti, jak jsme je získali od některých dodavatelů.
DC Klecany, skvělý výsledek miliardové investice, zásobuje sortimentem rychle- a středněobrátkového zboží prodejny Hypernova a Albert v celých Čechách. Zatím zaměstnává 300 pracovníků, postupně jich bude až 500. S již existujícími distribučními centry v Olomouci a Příbrami tvoří Klecany jádro efektivní logistické sítě Aholdu v České Republice. Ta umožňuje zásobovat jednotlivé prodejny tak, aby se minimalizovaly dopravní náklady a celkový počet dodávek, což se příznivě odrazí nejen v koncových cenách, ale i maximální nabídce čerstvého zboží.
Nové centrum přebralo zásobování 60 prodejen Albert a 18 Hypernov v Čechách sortimentem s pěti tisíci položek. Jeho sklady jsou rozděleny do sekcí pro suché zboží, chlazené zboží, ovoce a zeleninu, masné výrobky a vratné obaly. Celková plocha DC je 120 000 m2, zastavěná plocha 40 000 m2. Pro případné rozšíření je k dispozici dalších 80 000 m2 volné plochy.
Pětitisícový sortiment zboží manipuluje stovka vozíků
Pro řešení manipulace s paletami byla po zkušenostech z ostatních provozoven zvolena spolupráce se společností BT ČR - a jí dodávaná skladová manipulační technika. Obsluhu jednotlivých sekcí distribučního centra zajišťují špičkové modely nízkozdvižných i vysokozdvižných vozíků - výkonem, provozní spolehlivostí, bezpečností a jednoduchostí obsluhy, ale i nízkými provozními náklady. Dnes jsou prodejny zásobeny zbožím z DC zhruba ze 40 %, strategickým záměrem je poměr dodávek z DC a přímo od dodavatelů převrátit, což přinese zefektivnění rozvážek zajišťovaných smluvními přepravci. Po dosažení předpokládaného zvýšení provozu bude k efektivní obsluze centra potřeba 130 - 140 vozíků různých typů.
Největší skupinu představuje flotila vychystávacích vozíků BT OS2.0 OPUS vybavených na přání uživatele např. volantem s elektrickým posilovačem místo řídicího ramene, speciálně řešenou konstrukcí k zavěšování smršťovací fólie či nestandardním řešením zádové opěrky s přípravou na instalaci systému zpracování čárových kodů přispívajícího k vyloučení chybovosti obsluhy.
Retrakové vozíky RR B2AC a RR E2AC s motory na střídavý proud a s naklápěcí kabinou, 360ř progresívním řízením, ukazatelem výšky zdvihu a dalšími výjimečnými parametry slouží k zakládání palet do regálů a z regálů. Na přání byly retraky dovybaveny odnímatelnými vymezovači, které zajistí posunutí palety hlouběji do regálu, čímž znesnadní poškození zboží přesahujícího obrys palet.
Pro vykládání a nakládání vozidel byly vybrány robustní a velmi rychlé nízkozdvižné vozíky LT2200 vybavené sklopnou stupačkou pro spolujízdu řidiče. Nabíjení vozíků LT je další technickou lahůdkou. Díky použití NiCd baterií jsou vozíky buď v provozu, nebo jsou napojeny na nabíječku přímo v prostoru skladu. Každý vozík má své vyhrazené stanoviště, je vždy připraven k práci a odpadá proces výměny baterie ve vzdálené nabíjárně. Toto řešení zvýší produktivitu a bezpečnost provozu v prostoru nakládky.
Flotilu strojů doplňují nízkozdvižné vozíky se sedícím řidičem BT LR2.0 s vysokou rychlostí pojezdu a s možností manipulovat dvě palety současně a čelní vysokozdvižné vozíky BT CBE 1.6 s elektrickým pohonem operující v prostorách skladu nebo na venkovních rampách, kde manipulují s objemnějším zbožím nebo vratnými obaly. Mají integrovaný boční posuv, elektronický diferenciál, SEM pohon s vlastnostmi motorů na střídavý proud a také ukazatel polohy řídicího kola.
Servisní dílna u zákazníka
S celkovou bezpečností práce v prostorách skladů, ochranou pracovníků i zboží, nebo delší životností manipulační techniky úzce souvisí i úklid podlahových ploch - Ahold i zde zvolil řešení firmy BT - profesionální mycí stroje Tennant. Nový model T7300 je vybaven recyklací mycího roztoku (která výrazně zvyšuje produktivitu stroje díky maximálnímu využití kapacity nádrží i čistícího roztoku) a válcovými kartáči, které při kompaktních rozměrech stroje umožňují mýt i zametat současně.
O spolehlivý provoz neobvyklé flotily strojů i perfektní servis se stará tým servisních techniků BT pracující přímo v distribučním centru. Technické zázemí tvoří plně vybavená dílna a nabíjárna s plánovanou kapacitou přesahující 150 současně nabíjených baterií. Pracuje pod přímou kontrolou a vedením BT, což zajišťuje okamžitou přítomnost technika po celou dobu pracovní doby DC a znamená i finanční úspory pro uživatele. "Naše péče nekončí podepsáním smlouvy na dodávku strojů, vytvoření profesionálního zázemí, které zbavuje uživatele většiny starostí o provozovanou techniku, je pro nás vždy základem vysoce efektivní a dlouhodobé spolupráce," říká Jindřich Přívora, marketingový manažer společnosti BT.
"Realizací projektu v Klecanech jsme udělali další krok k upevnění pozice uznávaného dodavatele skladové manipulační techniky a čelních vysokozdvižných vozíků. Zkušenosti z realizace dodávky a fleet managementu v aplikaci tohoto rozsahu a významu nám umožní dále optimalizovat služby i sortiment tak, aby přinášely potřebný prospěch všem našim klientům," dodává.
Informační systém
Výběr, projektování a nasazení informačního systému pro řízení zásobovacích procesů vycházel z vlastností DC a požadovaných parametrů jeho činnosti. Přiblížil je ředitel logistiky Aholdu ČR Ing. Milan Strieženec:
DC jako součást řetězce maloobchodní organizace s celorepublikovou působností (již tvoří centrála, prodejny a distribuční centra) zajišťuje požadavky jednotlivých prodejen.
Disponuje zhruba 20 tis. místy pro zaskladnění palet, sortiment ve skladu lze jednoznačně definovat 6 tis. položkami, v rámci DC je několik skladů - suchý pro rychloobrátkové zboží, chlazený a sklad pro mražené zboží, průměrná průchodnost skladu přibližně 2000 palet denně, zhruba 400 dodavatelů, asi 120 odběratelů, zákazníků či prodejen. Prodejny mohou objednávat zboží denně, aby snížily vlastní skladové prostory a využily je pro prodej, a to bez ohledu na zásoby DC. Dodavatelé mohou zásobovat sklad denně a u zboží chlazeného a rychloobrátkového i vícekrát denně. Zásoby DC jsou řízeny podle procenta vykrytí objednávek a obrátky zásob, zvláštní kapitolou je sezonní zboží. Hlavním úkolem DC je přitom zajistit dobu od objednání k dodání 24 hodin.
Vychystávání se provádí na jednu odběratelskou paletu ručně ze země z vychystávacího místa. Kromě běžného vychystávání je další metodou "cross docking", kde dodavatel dodá vychystané palety s doklady pro jednotlivé prodejny a DC je pak přidá k vlastním rozvozům. Další metoda "line picking" spočívá v tom, že dodavatel dodá zboží souhrnně a vlastní vychystávání provádí DC v pořadí zboží prodejny.
Výčet parametrů pro řešení IS je "nekonečný", pro uskladnění zboží je nutno zajistit funkce průběžná kontrola palet, korekce stavu zásob, škody, záměny, inventura s možností využití RF terminálů, kontrola záručních dob, informace o ohroženém zboží, reexpedice mezi sklady, IS musí generovat údaje o době od objednání k dodání pro dodavatele, době od objednání k dodání pro DC, o obrátkách zásob na skladech, produktivitě práce pro jednotlivé pracovníky, statistiky nákupu a prodeje položkově od jednotlivých dodavatelů, provozní ukazatele DC podle různých period, denní přehledy jízd, odpracovaných hodin a další statistiky, přehledy a data.
Zvoleným řešením firmy U-Sluno byl produkt firmy O.I.Synform G.O.L.D. Stock, jeden z modulů uceleného programu G.O.L.D. Tento SW je kompletním systémem pro řízení a správu velkoskladu, který je navržený tak, aby zajistil optimalizaci toku zásob a řízení skladových prostor od příjmu, přes skladování, přípravu až po expedici zboží. Pro fyzické vedení zásob a pro logistické služby zajišťuje průběžné ovládání veškerých skladových operací. Disponuje rozhraními pro napojení na moduly Central, Radio i na ASW SAP.
Je tvořen několika částmi - zpracování objednávek k dodavateli - řízení příjmu - řízení zásob - doplňování vychystávacích míst - inventura - seznam artiklů - seznam tzv. třetích stran, což jsou dodavatelé, prodejny, firmy zajišťující dopravu - zpracování objednávek z prodejen - řízení objednávek - řízení přípravy - řízení vychystávání a vychystávačů - řízení řidičů vysokozdvižných vozíků - řízení expedice - plánování - statistiky.
Systém umožňuje dvě metody práce se zásobami - FIFO (First In First Out) a WAP (Weighted Average Price). Každý artikl musí mít definovánu hlavní, stěžejní pivot adresu, při zaskladňování je pak využit algoritmus, který vyhledá nejbližší možnou buňku a tam paletu směřuje. Při optimalizaci zaskladnění jsou vzaty v úvahu parametry váha, výška, objem, umístění. Pokud je zboží zaskladňováno poprvé, je umístěno rovnou do vychystávacího místa, pokud je definováno. Při vychystávání může být zboží připraveno po paletách, vrstvách, kartonech, subkartonech nebo SKU. Doplňování vychystávacího místa se provádí na základě údajů minimálního množství ve vychystávacím místě. Je připraven plán doplňování.
Expedice provádí kontrolu nahrazovaných palet, stav přípravy palet, kontrolu originálních palet, stav expedičního doku, stav palet naložených do nákladního automobilu. Inventura je řízena různými procesy - příjmem, přípravou, expedicí, doplňováním, fyzickou inventurou. Inventura neprobíhá pouze ve smyslu množství, ale také z pohledu logistického statusu - zboží je k dispozici, je rezervováno pro dodávky, rezervováno pro doplňování, zablokováno z hlediska kvality, zablokováno rádiem.
Systém umožňuje zachytit statistiky: historie všech vychystávacích pohybů včetně doplňování, přípravy, vychystávání, denní nebo po inventurních korekcích skladových zásob - historie inventurních pohybů pro konkrétní artikl - statistiky příjmu za den - statistiky expedice za den - statistika zákaznických objednávek za den - statistiky pracovníků přípravy a řidičů vysokozdvižných vozíků za den - statistiky obsazení regálů paletami, ale i vytvářet obraz skladu v určitý okamžik pořízením kompletní inventury celého skladu či částečné inventury určeného sektoru.
Součástí programu G.O.L.D. je SW balík Albert, který využívá nejnovější komunikační technologie jako internet, GSM, e-mail. S jeho pomocí lze zajistit pro konkrétní pracovníky distribučního centra rychlé informace typu ohrožené zásoby, nedostatečné skladové zásoby či jiné ve formě Excel formuláře nebo SMS na mobilní telefon. (šk)
Elektrody NiCd baterií se speciální vláknitou strukturou (poniklovanou) vyhovují požadavkům na mimořádně vysoký počet nabíjecích cyklů nabití, nízký vnitřní odpor, extrémně krátkou dobu nabití, minimální údržbu, mechanickou a elektrochemickou stabilitu a dlouhou životnost. Tyto baterie (typové řady FNC-T) vyvinula firma Hoppecke pro nasazení do elektromobilů. Typické je i jejich nasazení v provozu automaticky řízených vozidel, kdy je i krátké zastavení v místě manipulační operace příležitostí rychlého dobití vysokým proudem - při najetí na pozici dojde automaticky k sepnutí kontaktů.