Společnost Rapid Express podnikatele Leoše Novotného podepsala rámcovou smlouvu o využívání kolejí se státní Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Rapid Express se tak stal vedle Českých drah a společnosti RegioJet podnikatele Radima Jančury třetím celostátním osobním dopravcem. Informoval o tom mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Rapid Express je rovněž první společností, která ve smlouvě souhlasila s novými podmínkami SŽDC při objednávání přepravní kapacity. SŽDC hodlá v budoucnu po přepravcích požadovat platby za objednanou a přidělenou dopravní kapacitu i tehdy, když ji dopravce nevyužije. Obdobné smlouvy SŽDC připravuje s ostatními dopravci.

"Předpokládáme, že tím dojde k ještě větší transparentnosti přístupů všech dopravců na námi provozovanou železniční dopravní síť České republiky," uvedl pověřený ředitel SŽDC Pavel Habarta. Opatření podle něj vychází ze zkušeností společnosti, kdy některé firmy v minulosti nevyužily objednanou kapacitu dopravní cesty, a tím ji blokovali jiným dopravcům.

Leoš Novotný plánuje od jara 2013 konkurovat Českým drahám v rychlíkové osobní přepravě mezi Prahou a Ostravou. Na stejnou trať by už letos v létě rád vyslal dálkové vlaky i RegioJet.

Související