"Nejvíce jsou zasaženy trhy Maďarska a Slovenska, kde se letos zatím žádné nové projekty nestaví. V Polsku a České republice došlo oproti loňskému roku k nárůstu, ale i tak jsou tato čísla velmi nízká,“ uvedl Ferdinand Hlobil z realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield. Developeři podle něj stále staví hlavně pro předem zajištěné nájemce, spekulativní výstavba se téměř nevyskytuje.

Naopak se dařilo pronájmům skladů. Z tohoto hlediska bylo letošní první pololetí ve srovnání se stejnými obdobími od roku 2009 naopak nejsilnější. Na trzích v Česku, Polsku, Slovensku a Maďarsku se pronajalo kolem 1,5 mil. m² průmyslových ploch. "Zvýšenou aktivitu nájemců táhnou především výrobní firmy, kterým se daří, speciálně v automobilovém průmyslu. I maloobchodní společnosti hledají větší efektivitu v logistice zásob, centralizují skladové prostory a stěhují se do moderních prostor, které lépe splňují jejich požadavky,“ poznamenal Hlobil.

V Česku poptávka po moderních skladových areálech v letošním druhém čtvrtletí podle statistik sdružení Industrial Research Forum vzrostla meziročně o 17 % na 245 tis. m². Většina nových pronájmů ovšem připadla na obnovené smlouvy nynějších nájemců. Bez nich se od dubna do konce června v Česku pronajalo 91 tis. m² skladů. To je však meziroční pokles o 51 %.

Logistická společnost DHL Solutions nadále zůstává ve skladech v Jirnech u Prahy. S developerskou firmou Prologis obnovila smlouvu zhruba na 99 tis. m² skladů. Celkem firma ve střední a východní Evropě obnovila ve druhém čtvrtletí smlouvy na 300 tis. m² logistických ploch. Dalších zhruba 50 tis. m² pronajal Prologis znovu firmám ze spotřebitelského sektoru ve skladovém parku Sochaczew v Polsku. S elektronickými firmami obnovil developer smlouvy na přibližně 18 tis. m² v logistickém komplexu v Galantě na Slovensku.

Související