Dosud největší stavba na III. tranzitním železničním koridoru, tedy úsek z Rokycan do Plzně, by měla začít v létě a má být hotová za 3 roky; stát bude 7,5 mld. korun. Od loňska je hotová západní větev koridoru mezi Plzní a Chebem, počátkem léta má skončit stavba Beroun – Zbiroh a koncem roku úsek ze Zbiroha do Rokycan, řekl ČTK Pavel Halla, mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Třetí železniční koridor spojí Německo přes Plzeň, Prahu, Olomouc a Ostravu se Slovenskem.


„Úsek Rokycany - Plzeň hodnotíme z pozice správce železniční infrastruktury v ČR jako zakázku desetiletí. V rámci operačního programu Doprava jde o největší investici spolufinancovanou EU zhruba z 85 %," dodal Halla. Asi polovinu nákladů na trať, po níž budou vlaky jezdit rychlostí 160 km/h, spolkne nejdelší český železniční tunel z Kyšic za plzeňský vrch Chlum, který bude měřit přes 4 km.


Zadávací dokumentaci na část z Rokycan do Plzně si už vyzvedlo téměř 20 firem, přičemž nabídky se mohou podávat do poloviny května. Poté se sejde komise skládající se ze zástupců investora, SFDI, ministerstva dopravy a právníka, která vybere nejlepší nabídku. „Pokud nedojde k odvolání, začne dodavatel pracovat v červenci nebo v srpnu," uvedl Halla.


Hraniční cena zakázky je 7,5 mld. korun. „Ale předpokládáme výrazné snížení ceny formou veřejné soutěže, podobně jako u stavby Průjezd železničním uzlem Plzeň, kde byly původní náklady kolem 1,5 mld., ale díky soutěži se snížily na 943 mil. Kč," řekl dále Halla.


Dokončení koridoru se plánuje na rok 2018. „Pokračují přípravné práce na rekonstrukci tratě přes Rudnou u Prahy, která bude sloužit jako objížďka při optimalizaci úseku mezi Smíchovem a Berounem, jenž jsme rozdělili do tří částí," vysvětil Halla. Od příštího roku začnou modernizace úseků z Prahy-Smíchova do Černošic a z Karlštejna do Berouna. „U třetí části si ale netroufáme odhadnout, kdy začne její realizace, protože vede chráněným krajinným územím a hustou zástavbou a předpokládáme v rámci územního a stavebního řízení velké komplikace," dodal.

Související