Plzeňská firma Lukr Ingeneering, výrobce zařízení pro restaurace, postavila za 20 mil. korun v Letinech na jihu Plzeňska z polorozpadlého statku halu na PET lahve pro minipivovary. Zhruba 20 lidí tam bude dále vyrábět atypické nerezové nádoby, obaly, kohouty a výčepy, řekl ČTK Lubomír Krýsl, majitel firmy, která ještě vlastní v Plzni minipivovar Purkmistr, kde začala budovat pivní lázně.

„Dostaneme vlastní formy s možností vylisovat na lahve loga jednotlivých výrobců. Zatím vyrábíme jenom litrové lahve, ale největší zájem je o 1,5litrové," uvedl Krýsl. Smyslem investice je podle něj nabídnout malým pivovarům jejich vlastní levnou „petku" s vlastním logem v malých sériích. „Předběžný zájem je veliký.“ Cena lahví by se měla pohybovat kolem 3 korun za kus.

Lukr koupil starší linku z Maďarska, kterou zcela přestavěl. Má kapacitu 600 až 800 lahví za hodinu, což podle Krýsla pro malé české pivovary stačí. „Využití linky bude záviset na kontraktech, které uzavřeme až poté, co dostaneme novou formu na 1,5litrové lahve s logy. Už nyní máme objednávky od čtyř výrobců," řekl Krýsl. Podle manažera Purkmistra Petra Míče začne firma produkty nabízet jak pivovarům, které chtějí tmavé lahve, tak moravským vinařům požadujícím průhledné obaly. Dnes musí „petky" kupovat od velkovýrobců a nemohou si nechat vyrobit vlastní láhev. Linku v Letinech bude možné velmi rychle přestavět na jinou velikost i tvar produktů. Kromě lahví s objednanými logy bude firma nabízet univerzální lahve s vytlačeným symbolem chmelové šišky a vinného hroznu.

Ve druhé hale bude veškerá výroba výčepní techniky pro restaurace i minipivovary. „Věcí, které běžně nejsou na trhu, nevyrábí se sériově, například atypické nádoby a sudy," řekl Krýsl.

Související