Dálnice D11 nyní končí několik kilometrů před Hradcem Králové, protože státu se 17 let nedařilo od farmářky Ludmily Havránkové získat potřebné pozemky. Zhruba 1,2 km dálnice je z úseku k hradecké křižovatce u Kuklen postaveno, zbývá dokončit zhruba 2,5 km dálnice. Podle odhadů by dokončení stavby mělo stát zhruba 1,5 mld. korun.

Archeologický průzkum z hodnotě asi 25 mil. korun provedou odborníci z Muzea východních Čech. Průzkum bude postupovat ve směru stavby od železniční trati Hradec Králové - Chlumec nad Cidlinou směrem k budoucí mimoúrovňové křižovatce u Kuklen. „Průzkum se zaměří přednostně na plochy, které jsou klíčové pro pokračování stavebních prací, tedy zejména mostní konstrukce a přeložky komunikací," uvedl mluvčí kraje Imrich Dioszegi.

Podle hejtmana je stavba dálnice D11 pro kraj prioritou. Nyní bude kraj usilovat o to, aby stavba pokračovala dále na Jaroměř a k polským hranicím. Letos má podle hejtmana Ředitelství silnic a dálnic na výkupy pozemků v úseku na Jaroměř 100 mil. korun. „Pokud takové částky budou vyčleněné i v roce 2013 a 2014, tak by měl být výkup pozemků až k Jaroměři dokončen a stavba by měla být připravena k realizaci," uvedl Franc.

Záležitost získání pozemků pro dostavbu D11 k Hradci Králové stát vyřešil loni v červnu, kdy Havránková přistoupila na prodej své půdy za 90 mil. korun a v listopadu se dohodla s pozemkovým fondem na výměně pozemků za náhradní. Letos svou část malé parcely v trase dálnice státu darovala sestra Havránkové, Jaroslava Štrosová. Podle hejtmana jsou všechny majetkové záležitosti v tomto úseku nyní vyřešené.

Související