„Důvodem vrácení byla chybně napsaná plná moc pro pana doktora Štrose. Zmiňovala prodej pozemku, nicméně my schvalujeme darovací smlouvu. To je základní problém. My jsme hned upozornili ministerstvo dopravy, aby plnou moc změnilo, žádost doplnilo a teprve následně můžeme rozhodnout," uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Haas. Zásadní problém to prý sice není, od upozornění už ale uběhly téměř dva měsíce a nic se nezměnilo.

Podle Radiožurnálu se o dohodu s advokátem Štrosem na ministerstvu dopravy ještě jako externí poradce ministra snažil David Čermák, který se před týdnem stal šéfem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). „My jsme panu Štrosovi po opakovaném kontaktování poslali písemnou žádost o to, ať dodrží dohody, které přislíbil, a teď čekáme. Na dálnici probíhají práce, které mají, to znamená archeologický průzkum," řekl Čermák. Podle něj tyto neshody zatím vliv na samotnou stavbu nemají.

Štross ale čeká, že ho někdo za stát osloví oficiálně. „My nemáme žádnou oficiální informaci z ministerstva dopravy. My máme pokoutnou informaci od bývalého poradce, dnešního ředitele ŘSD, který jsem pochopil, že je poradce ministra na IČO, tudíž nechápu, na základě čeho jedná za ministerstvo dopravy," uvedl Štros.

Kromě těchto neshod zbývá státu vyřešit vlastnická práva se sestrou Štrosové, farmářkou Ludmilou Havránkovou, která vlastní druhou půlku pozemku. To by ale neměl být problém, řekl v lednu Martin Novák z ministerstva dopravy.

V průběhu letošního roku tak má na pozemcích pod plánovanou dálnicí začít geologický a archeologický průzkum a tento poslední tříkilometrový úsek se začne stavět v letech 2013 až 2014.

Související