Významný investor akvizici objektu o kapacitě zhruba 17 300 m2 dokončil v těchto dnech. Za nemovitost zaplatil 53,7 mil. eur a při transakci mu radila mezinárodní poradenská společnost DTZ.
„Akvizice je významná hned z několika důvodů: ukazuje, že kvalitní projekt velmi rychle najde svého kupce, což je velmi pozitivní signál pro zdejší trh nemovitostí. Zároveň ilustruje zájem investorů o projekty s tzv. green certifikací a obecně šetrné budovy, které zároveň garantují i úsporny nákladů na provoz,“ komentuje transakci Ryan Wray, vedoucí oddělení investic v DTZ. Podle něj nákup budovy City Green Court přesně zapadá do portfolia nemovitostního fondu Deka-ImmobilienEuropa, který je zaměřen na ty nejkvalitnější projekty na trhu. Podíl českých nemovitostí v portfoliu Deka stoupl z 1,6 % na 2,1 %.
Prodávajícím byla developerská společnost Skanska Property Czech Republic, která připravovaný developerský projekt City Court odkoupila na jaře 2010 od společnosti ECM Real Estate Investments. Změna názvu na City Green Court proběhla v souvislosti s precertifikaci LEED Platinum, což je nejvyšší možná úroveň nejnovější verze systému LEED. Osmipatrový City Green Court se stal prvním kancelářským projektem v Česku a prvním kancelářským projektem společnosti Skanska v Evropě, který toho dosáhl. Přepracování původního návrhu projektu mělo za cíl vytvořit nejzelenější administrativní budovu v Praze.
Po akvizici na jaře roku 2010 byl původní návrh budovy City Green Court od newyorského architektonického studia Richard Meier & Partners upraven v souladu s požadavky společnosti Skanska za účelem dosažení nejvyšší úrovně certifikace LEED. V hodnocení LEED získal projekt maximální počet bodů v kategoriích správný výběr lokality, racionální hospodaření s vodou a kvalita vnitřního prostředí.
Precertifikace LEED stupně Platinum projektu City Green Court vycházela z řady zelených rysů a inovací návrhu a vlastní výstavby, které pozitivně ovlivňují samotný projekt i širší komunitu. Mezi tato řešení patří například: sofistikovaný systém osvětlení využívající senzory obsazenosti a denního světla, vysoce výkonné armatury, zelená střecha, vysoce efektivní zavlažovací systém a impozantní uzavřené atrium, které využívá přirozené větrání.
Prodej City Green Court je rovněž důležitým impulsem pro tuzemský investiční trh. V první čtvrtletí 2012 totiž nebyla v České republice (ale ani v Maďarsku nebo v Rumunsku) prodána žádná komerční nemovitost. Od dubna 2012 bylo uzavřeno již několik transakcí – například prodej centrály Rádia Svobodná Evropa / Free Europe na pražském Hagiboru.
„Výsledky za první čtvrtletí neznamenají, že by investiční trh v České republice zamrzl. Registrujeme několik transakcí typu City Green Court, které by měly být uzavřeny do konce roku a jež se týkají především segmentu kanceláří v Praze a několika regionálních nákupních center. V roce 2012 by měly být obchodovány také portfolia logistických nemovitostí či samostatné sklady a výrobní prostory,“ konstatuje Ryan Wray. „I přes množství plánovaných transakcí nelze očekávat, že by se zopakoval rekordní výsledek minulého roku. Důvodem je mimo jiné obecně mnohem náročnější vyjednávání ohledně financování s bankami a finančními institucemi a tím i delší období pro uzavření transakce.“
Jak uvedeno, v prvních třech měsících roku 2012 nebyly v České republice uzavřeny žádné investiční transakce. V posledním čtvrtletí roku 2011 to přitom bylo 350 mil. eur a v prvním kvartálu 2011 dokonce 520 mil. eur. U kanceláří nejvyšší výnosy mírně poklesly na 6,25 %. U skladů a výrobních nemovitostí se zajištěným nájmem na 10 let výnosy zůstaly stabilní – 8,00 %. DTZ predikuje mírný pokles. U maloobchodních nemovitostí (high streets i obchodní centra) je výnos též stabilní – 6,25 %.