GM podle mluvčího v pololetí zvýšila prodej o 3 % na 4,67 mil. vozů. Toyota již dříve oznámila, že v pololetí prodala 4,97 mil. aut. Na třetí příčce je německý Volkswagen s prodejem 4,45 mil. vozů.

Americká GM vládla světovému automobilovému trhu přes tři čtvrtě století, než ji v roce 2008 předstihla Toyota. Loni však byla Toyota těžce zasažena ničivým zemětřesením v Japonsku a rozsáhlými záplavami v Thajsku, takže vedoucí pozici přepustila zpět rivalovi GM.

„Ze zemětřesení a povodní jsme se skvěle zotavili. Naši prodejci nyní mají dostatek zásob a návštěvnost prodejen celosvětově stoupla," uvedl mluvčí severoamerické divize Toyoty.

Volkswagen, jehož součástí je Škoda Auto, je největší automobilkou v Evropě. Do roku 2018 se hodlá stát největším výrobcem automobilů na světě. Automobilka se tento měsíc dohodla na získání plné kontroly nad výrobcem sportovních vozů Porsche.

„Skupina Volkswagen je na dobré cestě do roku 2018, ještě však neproběhla cílovou páskou. Kvalita má u nás přednost před kvantitou. Chceme být raději nejlepší než největší automobilkou na světě," uvedla tento týden společnost Volkswagen.

Francouzská automobilka Renault nedávno předpověděla, že celosvětová poptávka po automobilech v letošním roce stoupne o 5 %. V Evropě však počítá s poklesem o 6 až 7 % kvůli negativním důsledkům dluhové krize.

Související