Za druhý kvartál roku 2012 dosáhla UPS zisk na akcii ve výši 1,15 dolaru, což představuje zlepšení o 7,5 % oproti upraveným výsledkům v roce 2011. Analytici dotazovaní agenturou Reuters však čekali zisk až 1,17 dolaru na akcii. Za celý letošní rok očekává UPS růst zisku o 3 až 8 % na 4,5 až 4,7 dolaru na akcii. V dřívějším odhadu měl zisk na akcii činit 4,75 až 5 dolarů. Celková provozní marže meziročně vzrostla z 13,2 % na 13,4 % a tržby z 13,19 mld. dolarů na 13,35 mld. dolarů.

„Výkonnost v průběhu druhého čtvrtletí byla proměnlivá,“ prohlásil Kurt Kuehn, finanční ředitel UPS. Společnost dosáhla pozitivní výsledky v nejvýznamnějším segmentu - Zásilková přeprava na domácím trhu v USA; v oblastech Mezinárodní přeprava a Supply Chain & Freight byla tendence klesající.

Růst objemu exportu UPS dosáhl výše 0,8 % v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku. Evropský růst byl téměř vyvážen dvoucifernými poklesy exportu z Asie do USA a Evropy. Objemy mezinárodní přepravy nezahrnující americký trh poklesly o 3,2 %. Příčinou poklesu v oblasti Supply Chain & Freight bylo zpomalení poptávky po mezinárodní letecké nákladní přepravě a nižší ceny. Oblast Distribuce zaznamenala nárůst příjmů generovaný zákazníky zejména z oblasti zdravotnictví a internetových obchodů.

„Rostoucí nejistota v USA, pokračující oslabení vývozu v Asii a dluhová krize v Evropě mají dopad na předpověď ekonomického vývoje," prohlásil Scott Davis, předseda představenstva a generální ředitel společnosti UPS. „Zavádíme nezbytná opatření, kterými reagujeme na současné obtížné podmínky, jež jsou pro nás výzvou.“

V průběhu uplynulého čtvrtletí učinila UPS několik oznámení, jež souvisela s nabídkou odkoupení společnosti TNT Express za 5,16 mld. eur, která je největší akvizicí v historii UPS. Koncept financování akvizice byl zveřejněn v květnu a oficiální nabídka byla předložena v červnu. Začátkem července UPS oznámila, že vstupuje do druhé fáze přezkoumání se zřetelem na některé oblasti, u kterých si Evropská komise vyžádala delší čas na analýzu. UPS očekává, že v posledním čtvrtletí roku převzetí firmy TNT Express dokončí.

„Ve výhledu na druhé pololetí tohoto roku sledujeme, že se rostoucí nejistota odráží ve znepokojení zákazníků. Kromě toho se snížila očekávání ekonomického růstu,“ řekl Kurt Kuehn. „Proto redukujeme naše očekávání ohledně upraveného zisku na akcii pro rok 2012.“ Výsledky firmy zpravidla vypovídají mnohé o celkovém stavu a vývoji globální ekonomiky; podobné snížené očekávání zaznamenaly i některé další logistické společnosti, jako např. FedEx nebo Kuehne+Nagel, komentuje Transport Intelligence (Ti).

Vyhlídky pro zbytek roku nejsou moc slibné, jelikož oživení v Evropě nelze příliš čekat, a ačkoliv poslední čísla naznačují možné zlepšení v Číně, poptávka po jejím zboží je nízká. Americká ekonomika pomalu roste, ale je utlumená situací na evropském a asijském trhu. Po zbytek roku bude zřejmě poptávka po logistických službách minimální, proto budou muset logistické společnosti pokračovat v dosavadním úsporném kurzu. Přesto však některé oblasti, jako např. elektronický obchod nebo zdravotnictví, slibují určitý pozitivní trend, uzavírá analýzu Ti.

Související