Podle spotřebitelského časopisu dTest nesmí informace na webu budit zdání, že cena je nižší, a spotřebitel by měl hned vědět, za kolik vůz pořídí. „Nejčastější chybou je uvádění tzv. „akčních slev“, které jsou ovšem poskytovány pouze při současném financování úvěrem,“ říká Miloš Borovička a dodává: „Některé bazary provozují více serverů, a ač na nich prodávají stejné vozy, pokaždé se dozvíme jinou cenu.“

Markantní rozdíly jsou i mezi běžnou a mobilní verzí stránek týchž subjektů. Zatímco web www.aaaautopraha.cz už po posledním průzkumu a upozornění dTestu na webu zlepšil v informování o cenách vozů za hotové, na mobilní verzi webu m.aaaautopraha.cz jsou uváděné ceny řádově o desetitisíce nižší, ale bez uvedení podstatné informace o nutnosti sjednat úvěr. Navíc administrativní poplatky za uzavření smlouvy jsou důkladně schované. Podobně je to s dalšími weby napojenými na autobazary AAA Auto a Auto ESA, oproti tomu ceny na webech menších kontrolovaných bazarů vyhověly.

Zákon obsahuje přísná pravidla pro reklamu na spotřebitelské úvěry. Z tohoto pohledu většina informací od autobazarů není v pořádku. „Jestliže reklama obsahuje jakýkoliv údaj o nákladech úvěru, musí v ní být uveden i příklad financování, aby měl spotřebitel možnost si představit, co se za úvěrem skrývá. V průzkumu vyhověli většinou ti, kteří nabízejí možnost zprostředkování úvěru na žádost zákazníka. Podbízivé informace o úvěrech jsou většinou protizákonné. Své poznatky jsme předali České obchodní inspekci,“ dodává Borovička.

Společnost AAA Auto tvrdí, že na mobilní verzi svých internetových stránek má všechny potřebné údaje. "Informace o podmínkách slev jsou uvedeny v zápatí hlavní stránky mobilní verze. Tvrzení o tom, že neinformujeme o podmínkách slev tedy není pravdivé a máme pocit, že vychází spíše z nepochopení fungování mobilní verze našich stránek, která má vzhledem k omezenému prostoru určitá technická omezení," sdělila ČTK generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová.

Také autobazar Auto ESA odmítl obvinění, že na svých internetových stránkách chybně informuje o cenách a úvěrech. Podle mluvčího Auto ESA Martina Doležala je na internetu jasně uvedena podmínka, že nabízená cena automobilu je platná při financování na úvěr.

"U informace o úvěru platí, že konkrétní příklad úvěru musí být uveden pouze tehdy, pokud je inzerován konkrétní úvěr, například formou splátky nebo RPSN. Tuto informaci Auto ESA na své webové prezentaci nemá a tudíž nejsme povinni takový příklad uvádět," sdělil dnes ČTK Doležal. Společnost Auto ESA vyzvala časopis dTest, aby doložil, který zákon firma porušuje.

Podrobnosti průzkumu je možno stáhnout na www.dtest.cz/autobazary.

Související